Κέντρο Διαχείρισης, Καινοτομίας και Στρατηγικής Γνώσης (KISC)

Το Κέντρο Διαχείρισης, Καινοτομίας και Στρατηγικής Γνώσης (KISC) είναι μια συλλογική πρωτοβουλία που περιλαμβάνει ερευνητικές ομάδες τόσο εντός όσο και εκτός του Πανεπιστημίου Λευκωσίας. To KISC εστιάζει σε θεμελιώδεις έρευνες σχετικά με την απόκτηση γνώσης, την καινοτομία και τις στρατηγικές μεθοδολογίες για την κοινωνική πρόοδο. Η ομάδα μας εστιάζει σε διάφορους τομείς έρευνας, όπως διαχείριση γνώσης, ανοιχτή καινοτομία, ψηφιακός μετασχηματισμός, ψηφιακή καινοτομία, καινοτομία υπηρεσιών, έξυπνες πόλεις, καινοτομία επιχειρηματικών μοντέλων, επιχειρηματικότητα και στρατηγική.

Μέσω του KISC, η ομάδα μας συγκεντρώνει τεχνογνωσία, εμπειρία και ερευνητικές δυνατότητες σε αυτούς τους τομείς, δίνοντας έμφαση στη διασταύρωση της διαχείρισης γνώσης, της καινοτομίας και της στρατηγικής. Πρωταρχικός μας στόχος είναι να εμπλουτίσουμε την εκπαιδευτική κοινότητα του Πανεπιστημίου Λευκωσίας, ενισχύοντας τη διεπιστημονική συνεργασία και λαμβάνοντας υπόψη τις κοινωνικοοικονομικές και οργανωτικές διαστάσεις του σύγχρονου κόσμου μας. Το Κέντρο προσπαθεί να γεφυρώσει το χάσμα μεταξύ της θεωρητικής έρευνας και της πρακτικής εφαρμογής στη σφαίρα των επιχειρήσεων.

Το KISC λειτουργεί με βάση που βασίζεται σε τρεις βασικές αρχές:

1. Διερεύνηση φαινομένων που σχετίζονται με τη διαχείριση γνώσης: Δίνουμε προτεραιότητα στην εξερεύνηση του σχεδιασμού, της παραγωγής και της εφαρμογής νέας γνώσης και καινοτομίας σε διάφορα οργανωτικά πλαίσια στον σημερινό κόσμο.
  2. Εξέταση φαινομένων που σχετίζονται με την καινοτομία: Εστιάζουμε στο να διεξάγουμε σε βάθος επιστημονική έρευνα για την καινοτομία στους σύγχρονους οργανισμούς, προσφέροντας νέες προσεγγίσεις για την πλοήγηση στην πολυπλοκότητα της παγκόσμιας κοινωνίας και οικονομίας.
  3. Διερεύνηση φαινομένων που σχετίζονται με τη στρατηγική: Επιδιώκουμε να κατανοήσουμε τη σύγχρονη δυναμική της εταιρικής στρατηγικής στην όλο και πιο περίπλοκη συστημική δυναμική που περιβάλλει τους οργανισμούς σε παγκόσμια κλίμακα.

Το Κέντρο συμμετέχει ενεργά σε ερευνητικά έργα, διοργανώνει εξειδικευμένα μαθήματα υψηλού επιπέδου για την προώθηση της επιστημονικής έρευνας και συμμετέχει σε διεθνή συνέδρια. Στόχος μας είναι να καλλιεργήσουμε ένα δυναμικό περιβάλλον επιστημονικού διαλόγου που τονώνει την καινοτομία και την πνευματική πρόοδο στην παγκόσμια ακαδημαϊκή κοινότητα.