Royal Commonwealth Society (RCS) – Cyprus

Το Royal Commonwealth Society (RCS) Cyprus Branch ιδρύθηκε επισήμως το 2018, έτος κατά το οποίο το Royal Commonwealth Society γιόρτασε την 150η επέτειο από την ίδρυσή του στο Λονδίνο. Ιδρύθηκε με Βασιλικό Διάταγμα και λειτουργεί υπό την Αιγίδα της Α.Μ. της Βασίλισσας του Ηνωμένου Βασιλείου και των άλλων βασιλείων της Κοινοπολιτείας. Το RCS Cyprus Branch μετέχει σε ένα πολυδιάστατο δίκτυο τοπικών οργανώσεων, συνδεδεμένων οργανισμών και προσωπικοτήτων που συναπαρτίζουν το Royal Commonwealth Society, ενισχύοντας την επιρροή του και προωθώντας συνέργειες με σκοπό τη βελτίωση της ζωής των πολιτών των χωρών της Κοινοπολιτείας. Τέλος, το RCS Cyprus Branch εδρεύει εντός του Πανεπιστημίου Λευκωσίας, υποστηρίζοντας την σημαντικότατη παρουσία του Πανεπιστημίου σε εθνικό και περιφερειακό επίπεδο, ενισχύοντας παράλληλα και τον δικό του ρόλο στο πλαίσιο των θεσμών και φορέων της Κοινοπολιτείας.