Σχολή Επιστημών και Μηχανικής2023-10-18T11:33:44+03:00

Σχολή Επιστημών και Μηχανικής

Η Σχολή Επιστημών και Μηχανικής αποτελείται από δύο τμήματα, το Τμήμα Πληροφορικής και το Τμήμα Μηχανικής. Η Σχολή ακολουθεί μια διεπιστημονική προσέγγιση προσφέροντας ακαδημαϊκά προγράμματα που παρέχουν στους φοιτητές κριτική θεωρητική και πρακτική γνώση, εξοπλίζοντάς τους με τις απαραίτητες δεξιότητες ώστε να ανακαλύψουν νέα γνώση, επιδιώκοντας τη δια βίου μάθηση.

Φιλοσοφία της Σχολής Επιστημών και Μηχανικής αποτελεί η ανωτάτου επιπέδου προσφερόμενη εκπαίδευση ώστε οι φοιτητές και φοιτήτριες να αποκτήσουν τη γνώση και τις δεξιότητες, και να καλλιεργήσουν τις ικανότητες που θα τους βοηθήσουν να πετύχουν στην καριέρα τους, να εμπλουτίσουν τη ζωή τους και να αντιμετωπίσουν με επιτυχία τις δυσκολίες αλλά και να επωφεληθούν των ευκαιριών που θα συναντήσουν.

Οι φοιτητές και οι φοιτήτριες έρχονται σε επαφή με καινοτόμα προγράμματα σπουδών, καθώς και τρέχουσες αναδυόμενες τάσεις που σχετίζονται με τον τομέα τους. H διδασκαλία στην τάξη συμπληρώνεται με πολύτιμη εργαστηριακή εμπειρία.

Ειδικότερα, οι φοιτητές έχουν την ευκαιρία να ασχοληθούν με τις αναδυόμενες τεχνολογίες και να συμμετέχουν σε έρευνα αιχμής σε τομείς όπως: Τεχνητή Νοημοσύνη, Εικονική Πραγματικότητα, Επιστήμη Δεδομένων, Κυβερνοασφάλεια, Διαδίκτυο των Πραγμάτων, Ευρυζωνικές Τηλεπικοινωνίες και Δίκτυα Υπολογιστών, Αντισεισμική Μηχανική, Απανθρακοποίηση και Κλιματική Αλλαγή.

Τα μαθήματα παραδίδονται από διεθνούς κύρους ακαδημαϊκό προσωπικό με μακρά εμπειρία στη διδασκαλία και την επιστημονική έρευνα. Το ακαδημαϊκό προσωπικό της Σχολής είναι ιδιαίτερα ενεργό στην έρευνα, προσελκύοντας πολλαπλές επιχορηγήσεις τόσο από τοπικούς όσο και από ευρωπαϊκούς φορείς χρηματοδότησης.

Κύριοι λόγοι για να σπουδάσεις στη Σχολή Επιστημών και Μηχανικής

• Πτυχία στους τομείς εργασίας με τη μεγαλύτερη ζήτηση παγκοσμίως προσφέρουν σημαντικές ευκαιρίες απασχόλησης διεθνώς

• Εγνωσμένης αξίας ακαδημαϊκοί που συμμετέχουν ενεργά στην έρευνα σε πολλούς διαφορετικούς τομείς, με συμμετοχή σε εξωτερικά χρηματοδοτούμενα ερευνητικά προγράμματα

• Καινοτόμα προγράμματα στον τομέα της Πληροφορικής, με κατευθύνσεις σε τρέχουσες και αναδυόμενες τάσεις

• Συμμετοχή των φοιτητών σε έρευνα αιχμής σε καίριους τομείς της Επιστήμης Υπολογιστών όπως η Κυβερνοασφάλεια, το Διαδίκτυο των Πραγμάτων, η Μηχανική Μάθηση και η Τεχνητή Νοημοσύνη

• Το μεταπτυχιακό στην Επιστήμη Δεδομένων είναι ένα διεπιστημονικό πρόγραμμα με γνώμονα τη βιομηχανία, που υποστηρίζεται από την ομάδα επιστήμης δεδομένων της Expedia και συνεργάζεται με το Κέντρο Ανοικτών Προβλέψεων «Μακριδάκης»

• Πρόσβαση σε ερευνητικά και διδακτικά εργαστήρια Μηχανικής προηγμένης τεχνολογίας και σύγχρονα εργαστήρια Πληροφορικής

• Τα προγράμματα Μηχανικής Πετρελαίου, Φυσικού Αερίου και Ενέργειας είναι μοναδικά στην περιοχή της Ανατολικής Μεσογείου και παρέχουν στους φοιτητές πλήρη θεωρητική και πρακτική βάση στις τεχνολογίες της βιομηχανίας παραγωγής υδρογονανθράκων και ενέργειας

• To πρόγραμμα Μηχανική Πετρελαίου και Φυσικού Αερίου ήταν το πρώτο του είδους του στην Κύπρο και στην ευρύτερη περιοχή

Τι Λένε οι Φοιτητές μας

Προτού ξεκινήσω τις σπουδές μου, έψαχνα να βρω ένα πρόγραμμα που θα μου έδινε όλα τα απαραίτητα εργαλεία ώστε να ξεχωρίσω στον κλάδο μου. Σπουδάζοντας Πληροφορική στο UNIC, κατάφερα να χτίσω μια γερή βάση για το μέλλον. Τα μαθήματα και η βαθιά γνώση και πείρα των λεκτόρων στον τομέα τους, μου έδωσαν επιπρόσθετα κίνητρα που με βοήθησαν να ξεκινήσω άμεσα την καριέρα μου ως προγραμματιστής λογισμικού.

Σάββας Καρασάββας, Πληροφορική – Κατεύθυνση Ασφάλειας Κυβερνοχώρου, Τάξη του 2017

Η φοίτηση στον κλάδο Πληροφορικής του UNIC είναι σπουδαία εμπειρία. Οι καθηγητές είναι άριστοι γνώστες του αντικειμένου, και πάντα πρόθυμοι να μοιραστούν την εμπειρογνωμοσύνη τους και να παράσχουν στήριξη. Στα περισσότερα μαθήματα, η αναλογία καθηγητή-φοιτητή είναι εντυπωσιακά χαμηλή, πράγμα που σημαίνει ότι εύκολα γνωρίζεσαι με τους συμφοιτητές σου, ενώ επιτρέπει στους καθηγητές να εξοικειωθούν με τους φοιτητές και να παραδίδουν την ύλη στον σωστό ρυθμό.

Hanna Sababa, Πληροφορική, Τάξη του 2018

Τα Νέα της Σχολής

Εκθέσεις καριέρας από το Κέντρο Επιτυχούς Σταδιοδρομίας του Πανεπιστημίου Λευκωσίας

Με στόχο την υποστήριξη νέων ανθρώπων κατά τη σύνδεσή τους με την τοπική και διεθνή αγορά εργασίας και τη διασύνδεση επιχειρήσεων με το Πανεπιστήμιο και τους φοιτητές και τους αποφοίτους του, το Κέντρο Επιτυχούς Σταδιοδρομίας (Career Success Centre) του Πανεπιστημίου Λευκωσίας διοργανώνει εκθέσεις εξειδικευμένες καριέρας ανά τομέα, όπως για παράδειγμα, στον ευρύτερο κλάδο της Διοίκησης Επιχειρήσεων, της Μηχανικής και στην Πληροφορική και νέες τεχνολογίες.

Οι Εκδηλώσεις της Σχολής

Με στόχο την υποστήριξη νέων ανθρώπων κατά τη σύνδεσή τους με την τοπική και διεθνή αγορά εργασίας και τη διασύνδεση επιχειρήσεων με το Πανεπιστήμιο και τους φοιτητές και τους αποφοίτους του, το Κέντρο Επιτυχούς Σταδιοδρομίας (Career Success Centre) του Πανεπιστημίου Λευκωσίας διοργανώνει εκθέσεις εξειδικευμένες καριέρας ανά τομέα.

Το Τμήμα Μηχανικής σε συνεργασία με το Τμήμα Εισδοχής Φοιτητών του Πανεπιστημίου Λευκωσίας διοργανώνει Παρουσίαση των προγραμμάτων σπουδών του και Ξενάγηση στα εργαστήρια στις 7 Σεπτεμβρίου 2023 μεταξύ 18:00 – 20:00 στο κτήριο Έρευνας και Τεχνολογίας του Πανεπιστημίου Λευκωσίας στην διεύθυνση: Μάρκου Δράκου 8, 2409 Λευκωσία.

Το Τμήμα Εισδοχής Φοιτητών του Πανεπιστημίου Λευκωσίας σας προσκαλεί να γνωρίσετε τα επαγγέλματα της ενεργειακής βιομηχανίας του μέλλοντος την Τετάρτη 6 Σεπτεμβρίου στις 17:00.