Σχολή Επιστημών και Μηχανικής

Η Σχολή Επιστημών και Μηχανικής αποτελείται από δύο τμήματα, το Τμήμα Πληροφορικής και το Τμήμα Μηχανικής. Η Σχολή ακολουθεί μια διεπιστημονική προσέγγιση προσφέροντας ακαδημαϊκά προγράμματα που παρέχουν στους φοιτητές κριτική θεωρητική και πρακτική γνώση, εξοπλίζοντάς τους με τις απαραίτητες δεξιότητες ώστε να ανακαλύψουν νέα γνώση, επιδιώκοντας τη δια βίου μάθηση.

ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΠΙΣΤΗΜΗΣ ΔΕΔΟΜΕΝΩΝ

Είναι Ένα Από Τα Λίγα Του Είδους Του Που Προσφέρεται Στην Ευρώπη

ΒΡΕΙΤΕ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΣΑΣ

των Αποφοίτων Εργοδοτούνται Εντός 18 Μηνών από την Ολοκλήρωση των Σπουδών Τους

Φιλοσοφία της Σχολής Επιστημών και Μηχανικής αποτελεί η ανωτάτου επιπέδου προσφερόμενη εκπαίδευση ώστε οι φοιτητές και φοιτήτριες να αποκτήσουν τη γνώση και τις δεξιότητες, και να καλλιεργήσουν τις ικανότητες που θα τους βοηθήσουν να πετύχουν στην καριέρα τους, να εμπλουτίσουν τη ζωή τους και να αντιμετωπίσουν με επιτυχία τις δυσκολίες αλλά και να επωφεληθούν των ευκαιριών που θα συναντήσουν.

Καινοτόμα Προγράμματα Σπουδών

Οι φοιτητές και οι φοιτήτριες έρχονται σε επαφή με καινοτόμα προγράμματα σπουδών, καθώς και τρέχουσες αναδυόμενες τάσεις που σχετίζονται με τον τομέα τους. H διδασκαλία στην τάξη συμπληρώνεται με πολύτιμη εργαστηριακή εμπειρία.

Aναδυόμενες Tεχνολογίες

Οι φοιτητές έχουν την ευκαιρία να ασχοληθούν με τις αναδυόμενες τεχνολογίες και να συμμετέχουν σε έρευνα αιχμής σε τομείς όπως: Τεχνητή Νοημοσύνη, Εικονική Πραγματικότητα, Επιστήμη Δεδομένων, Κυβερνοασφάλεια, Διαδίκτυο των Πραγμάτων, Ευρυζωνικές Τηλεπικοινωνίες και Δίκτυα Υπολογιστών, Αντισεισμική Μηχανική, Απανθρακοποίηση και Κλιματική Αλλαγή.

Διεθνούς Κύρους Ακαδημαϊκό Προσωπικό

Τα μαθήματα παραδίδονται από διεθνούς κύρους ακαδημαϊκό προσωπικό με μακρά εμπειρία στη διδασκαλία και την επιστημονική έρευνα. Το ακαδημαϊκό προσωπικό της Σχολής είναι ιδιαίτερα ενεργό στην έρευνα, προσελκύοντας πολλαπλές επιχορηγήσεις τόσο από τοπικούς όσο και από ευρωπαϊκούς φορείς χρηματοδότησης.

Κύριοι λόγοι για να σπουδάσεις στη Σχολή Επιστημών και Μηχανικής

Πτυχία στους τομείς εργασίας με τη μεγαλύτερη ζήτηση παγκοσμίως προσφέρουν

σημαντικές ευκαιρίες απασχόλησης διεθνώς

Καινοτόμα προγράμματα

στον τομέα της Πληροφορικής, με κατευθύνσεις σε τρέχουσες και αναδυόμενες τάσεις

Συμμετοχή των φοιτητών σε έρευνα αιχμής

σε καίριους τομείς της Επιστήμης Υπολογιστών όπως η Κυβερνοασφάλεια, το Διαδίκτυο των Πραγμάτων, η Μηχανική Μάθηση και η Τεχνητή Νοημοσύνη

Το μεταπτυχιακό στην Επιστήμη Δεδομένων

είναι ένα διεπιστημονικό πρόγραμμα με γνώμονα τη βιομηχανία, που υποστηρίζεται από την ομάδα επιστήμης δεδομένων της Expedia και συνεργάζεται με το Κέντρο Ανοικτών Προβλέψεων «Μακριδάκης»

Τα προγράμματα Μηχανικής Πετρελαίου, Φυσικού Αερίου και Ενέργειας

είναι μοναδικά στην περιοχή της Ανατολικής Μεσογείου

Πρόσβαση σε ερευνητικά και διδακτικά εργαστήρια

Μηχανικής προηγμένης τεχνολογίας και σύγχρονα εργαστήρια Πληροφορικής

To πρόγραμμα Μηχανικής Πετρελαίου και Φυσικού Αερίου ήταν

το πρώτο του είδους του στην Κύπρο και στην ευρύτερη περιοχή

UNIC Stories

Inspiring stories and testimonials from the School of Sciences and Engineering students and alumni.

• Rhaam Rozenberg

When I initially began my Bachelor’s degree I was not exactly sure what path I wanted to follow, the different courses I got to take gave me the chance to discover different varied areas of computer science. Eventually, I found my interest to be in data science, AI, and machine learning. This led me to where I am now. I am really happy with what I have learned and am still learning thanks to some of the great professors that I had along the way. If I was given a chance to do it all again I would do it the same way.

• Emannuel Dimont
    Founder and Chief Data Scientists, EADX, Singapore

The quantitative knowledge and skills I gained at UNIC became the very solid foundation on which my subsequent career was built. In addition to gaining advanced skills in mathematics, electronics, and computer programming, I appreciate having explored numerous other courses in the humanities and social sciences. I am truly grateful for being a member of the UNIC family, and for the crucial role that it played in helping to shape my future.