Ινστιτούτο Μέσων Μαζικής Επικοινωνίας (IMME)

Το Ινστιτούτο Μέσων Μαζικής Επικοινωνίας (ΙΜΜΕ) ιδρύθηκε το 1999 και εγγράφηκε ως εταιρεία περιορισμένης ευθύνης διά εγγυήσεως, μη κερδοσκοπικού χαρακτήρα, με έδρα τη Λευκωσία. Πρόκειται για ανεξάρτητο επιστημονικό, ακαδημαϊκό, ερευνητικό και εκπαιδευτικό οργανισμό.

Το ΙΜΜΕ συνεργάζεται στενά με το Τμήμα Επικοινωνίας, Σχολή Ανθρωπιστικών Σπουδών και Κοινωνικών Επιστημών, στο Πανεπιστήμιο Λευκωσίας.

Στόχοι του Ινστιτούτου είναι, μεταξύ άλλων, η δημιουργία αρχείου Κυπριακού τύπου/δημοσιογραφίας· η ανάπτυξη ερευνητικών προγραμμάτων στον τομέα της επικοινωνίας, της δημοσιογραφίας και των μέσων μαζικής ενημέρωσης και η παραγωγή/συλλογή οπτικοακουστικού υλικού για τα Κυπριακά ΜΜΕ και τους λειτουργούς τους. Ακόμα, το ΙΜΜΕ διοργανώνει μαθήματα και σεμινάρια για Κύπριους δημοσιογράφους, ή άλλους λειτουργούς/τεχνικούς των κυπριακών μέσων μαζικής επικοινωνίας, καθώς και άλλες τιμητικές εκδηλώσεων για ζώντες και αποθανόντες Κύπριους δημοσιογράφους και άλλους λειτουργούς των Κυπριακών ΜΜΕ.

Website: www.immecy.org | Email: [email protected]