Τα Νέα του UNIC2019-04-15T16:59:57+03:00

Τα Νέα του UNIC

ERASMUS+ Study & Traineeship Mobility

UNIC Erasmus Office invites all full-time students from all cycles and programmes of study to apply for participation in the Erasmus+ Programme. By studying or working abroad with Erasmus+, participants can improve their communication, language, inter-cultural skills and other competencies and gain soft skills highly valued by future employers.

15 Μαρτίου, 2024|

Γαστρονομικό ταξίδι «Γεύσεις ζωής» στο Πανεπιστήμιο Λευκωσίας, για στήριξη του αγώνα κατά του παιδικού καρκίνου

Πραγματοποιήθηκε στην παρουσία του Προέδρου της Κυπριακής Δημοκρατίας, κ. Νίκου Χριστοδουλίδη, η εκδήλωση «Γεύσεις ζωής», την οποία διοργάνωσε η Σχολή Επιστημών Ζωής και Υγείας του Πανεπιστημίου Λευκωσίας, σε συνεργασία με τη Σχολή Δημόσιας Υγείας του Πανεπιστημίου Yale, την Τρίτη 12 Μαρτίου στο εστιατόριο LOFT (στον 12o όροφο της εστίας SIX).

14 Μαρτίου, 2024|

Εκθέσεις καριέρας από το Κέντρο Επιτυχούς Σταδιοδρομίας του Πανεπιστημίου Λευκωσίας

Με στόχο την υποστήριξη νέων ανθρώπων κατά τη σύνδεσή τους με την τοπική και διεθνή αγορά εργασίας και τη διασύνδεση επιχειρήσεων με το Πανεπιστήμιο και τους φοιτητές και τους αποφοίτους του, το Κέντρο Επιτυχούς Σταδιοδρομίας (Career Success Centre) του Πανεπιστημίου Λευκωσίας διοργανώνει εκθέσεις εξειδικευμένες καριέρας ανά τομέα, όπως για παράδειγμα, στον ευρύτερο κλάδο της Διοίκησης Επιχειρήσεων, της Μηχανικής και στην Πληροφορική και νέες τεχνολογίες.

13 Μαρτίου, 2024|

Scholarship Competition | 2nd Online Vocal/Instrumental Music Competition for the University of Nicosia BMus in Music programme

Embark on an exciting online music competition for a chance to win a 50% scholarship throughout your studies for the Bachelor of Music – seize this incredible opportunity and unlock your musical potential!

13 Μαρτίου, 2024|

Η εκπαίδευση με έμφαση στην ενσυναίσθηση μπορεί να μετριάσει συγκρούσεις που προκύπτουν από πολιτισμικές ανισότητες

Με επιτυχία πραγματοποιήθηκε η Ημερίδα με τίτλο «Μετανάστευση και Εκπαίδευση: Πολιτικές και πρακτικές σε μια περίοδο αστάθειας». Σημαντικό συμπέρασμα της Ημερίδας είναι ότι η εκπαίδευση, η οποία δίνει έμφαση στην ενσυναίσθηση, την πολιτισμική νοημοσύνη και την προσαρμοστικότητα, μπορεί να μετριάσει τις συγκρούσεις που προκύπτουν από τις πολιτισμικές ανισότητες.

8 Μαρτίου, 2024|

Ημερίδες Ενημέρωσης στην Ελλάδα | Γιατί το Πανεπιστήμιο Λευκωσίας είναι η Ιδανική Επιλογή για Σπουδές την Ευρώπη

Το Γραφείο Ενημέρωσης και Εγγραφών Ελλάδας του Πανεπιστημίου Λευκωσίας ανακοινώνει την έναρξη νέου κύκλου Ημερίδων Ενημέρωσης στην Ελλάδα.

7 Μαρτίου, 2024|

Πραγματοποιήθηκε η εναρκτήρια συνεδρίαση του προγράμματος «VHEalthLab»

Πραγματοποιήθηκε η εναρκτήρια συνεδρίαση του προγράμματος «Virtual Health Lab in Higher Education- VHEalthLab», στις 1-2 Φεβρουαρίου. Σε αυτήν παρέστησαν εκπρόσωποι οργανισμών και εκπαιδευτικών ιδρυμάτων από την Κύπρο, την Ελλάδα, την Ισπανία και τη Ρουμανία.

6 Μαρτίου, 2024|

Παγκόσμιο Συνέδριο στην Επιχειρηματική Εκπαίδευση: Ανάπτυξη Επιχειρηματικών Δεξιοτήτων

Για δεύτερη συνεχή χρονιά, το Πανεπιστήμιο Λευκωσίας και ο Junior Achievement Κύπρου συνδιοργάνωσαν το Παγκόσμιο Συνέδριο για την Επιχειρηματική Εκπαίδευση, με θέμα «Ανάπτυξη Επιχειρηματικών Δεξιοτήτων». Η εκδήλωση πραγματοποιήθηκε την 1η Μαρτίου 2024, από τις 8:00 μέχρι τις 13:30, στο Αμφιθέατρο Unesco του Πανεπιστημίου Λευκωσίας και τελούσε υπό την αιγίδα της Υπουργού Παιδείας, Αθλητισμού και Νεολαίας.

5 Μαρτίου, 2024|