In the News2021-06-17T16:51:40+03:00

UNIC in the News

Σπουδές: Η Βρετανία φεύγει, όμως η Κύπρος είναι εδώ

Οι φετινοί μαθητές, βρίσκονται ενώπιον νέων δεδομένων: το Brexit από τη μια και η πανδημία από την άλλη, αναγκάζουν τους νεαρούς και τις οικογένειές τους να επανεξετάσουν τις αρχικές τους βλέψεις για σπουδές στα αγγλικά πανεπιστήμια.

By |July 2nd, 2021|

Σπουδές στην Κύπρο-Σπάστε τα ταμπού | Reporter Cyprus | Τοπικές Ειδήσεις

Είσαι μαθητής σε ιδιωτικό σχολείο και μέχρι πρότινος, το όνειρο με το οποίο μεγάλωνες, ήταν μόνο ένα: Με την αποφοίτησή σου, να πετύχεις θέση σ’ ένα βρετανικό πανεπιστήμιο. Στην πορεία όμως, ήρθε το Brexit και η «καραμέλα» για σπουδές στο Ηνωμένο Βασίλειο, απέκτησε πικρή γεύση. Γιατί η αλήθεια είναι πως, για αρκετές οικογένειες η φοίτηση σε ιδιωτικό σχολείο απαιτούσε θυσίες, που με βάση τη νέα τάξη πραγμάτων, δεν καρποφόρησαν.

By |June 17th, 2021|

Η Δρ. Μυρτάνη Πιερή μας λύνει 7 απορίες για τον νέο κορωνοϊό

Στόχος της συγκεκριμένης καμπάνιας είναι όπως η πανδημία αντιμετωπιστεί με σοβαρότητα μέσω της επιστήμης, ώστε να αποφευχθεί η διασπορά διαστρεβλωμένων "δεδομένων" που οδηγεί στην παραπληροφόρηση, στην αποφυγή αχρείαστου πανικού και κατ΄επέκταση, να υπάρξει διαφάνεια και κατανόηση της πραγματικότητας γύρω από το συγκεκριμένο θέμα που μας ταλαιπωρεί εδώ και πέραν του ενός έτους.

By |June 12th, 2021|

7 απορίες για το Brexit και την Κύπρο ως ιδανική επιλογή για σπουδές

Ο Δρ. Αντωναράς, διευκρινίζει κατά πόσο η Κύπρος μετά το Brexit αποτελεί την ιδανική επιλογή σπουδών, καθώς και τι αλλάζει σε σχέση με το ύψος των διδάκτρων των Βρετανικών πανεπιστημίων και τη συνολική αύξηση του κόστους φοίτησης τόσο για Κύπριους, όσο και για τους υπόλοιπους Ευρωπαίους φοιτητές.

By |June 8th, 2021|

Σπουδές στην Κύπρο με «σφραγίδα» ποιότητας

Η πανδημία καθώς και το Brexit ως συνδυαστικοί παράγοντες, έφεραν ενώπιον των αποφοίτων μας και σύντομα φοιτητών, το δίλημμα που αφορά στην επιλογή του προορισμού σπουδών τους, με το Ην. Βασίλειο να επαναξιολογείται και να φαντάζει πλέον, ως μια όχι και τόσο «φιλική» για τους Κύπριους φοιτητές κατεύθυνση.

By |June 7th, 2021|

Ο αντιπρόεδρος του Πανεπιστημίου Λευκωσίας, Ανδρέας Κίτσιος, μιλά για τις προοπτικές των κυπριακών πανεπιστημίων

Ο αντιπρόεδρος του Πανεπιστημίου Λευκωσίας, Ανδρέας Κίτσιος, μιλά στον Φιλελεύθερο για τις προοπτικές των κυπριακών πανεπιστημίων και τα νέα δεδομένα που διαμορφώνονται στον τομέα, μετά το Brexit και τις πρόσθετες δυσκολίες πρόσβασης νέων από την Κύπρο σε βρετανικά πανεπιστήμια.

By |June 6th, 2021|

Το Brexit φέρνει τους φοιτητές Κύπρο

Το Ηνωμένο Βασίλειο, εδώ και πολλές δεκαετίες αποτελεί μία απ’ τις βασικότερες επιλογές για τους φοιτητές όλου του κόσμου για σπουδές. Αναμφισβήτητα, το επίπεδο και η ποιότητα σπουδών τα οποία παρέχονται από το Ηνωμένο Βασίλειο είναι ιδιαίτερα υψηλά. Είναι όμως μία επιλογή που μπορεί να κάνει πια ο καθένας;

By |June 1st, 2021|

Σπουδάζουμε Κύπρο για μια ολοκληρωμένη φοιτητική εμπειρία

Κι εκεί που οι Κύπριοι μαθητές και μελλοντικοί φοιτητές, είχαν από νωρίς θέσει τους στόχους τους για την φοιτητική πορεία που ήθελαν να ακολουθήσουν, κάνοντας όλη την αναγκαία προεργασία, τα δεδομένα ανατράπηκαν. Αρκετοί μάλιστα, είχαν επιλέξει ιδιωτικά, Αγγλόφωνα σχολεία, στοχεύοντας αργότερα στην εισδοχή τους σε Βρετανικό πανεπιστήμιο, καταβάλλοντας πολλές φορές υπέρπροσπάθεια για πολύ καλούς βαθμούς στο απολυτήριό τους, οι οποίοι και θα τους εξασφάλιζαν την πολυπόθητη για εκείνους θέση. Κι έπειτα, ήρθε το Brexit.

By |June 1st, 2021|

Ακριβό μου… πτυχίο

Ακριβό μου… πτυχίο ΩΡΑ καθοριστικών αποφάσεων για εκατοντάδες 18ρηδες και τις οικογένειές τους. Το πρώτο ερώτημα για τους νέους, που ολοκληρώνουν φέτος τη Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση, είναι κατά πόσο θα συνεχίσουν τις σπουδές τους στην Τριτοβάθμια. Ακολουθεί, μία πιο δύσκολη ερώτηση: τι [...]

By |May 28th, 2021|

7 ΑΠΟΡΙΕΣ για τον εμβολιασμό κατά του κορωνοϊού

Σε ένα σύντομο, περιεκτικό και καθόλα ενημερωτικό βιντεάκι, των περίπου 4,5 λεπτών, ο Αναπληρωτής Καθηγητής στο Πρόγραμμα Φαρμακευτικής του Πανεπιστημίου Λευκωσίας, Δρ Χρίστος Πέτρου, απαντάει με σαφήνεια και απλά λόγια, σε 7 AΠΟΡΙΕΣ σχετικά με τα εμβόλια κατά του Covid - 19.

By |May 18th, 2021|