Φοιτητική Διαμονή

Καλωσορίσατε στο Γραφείο Στέγασης του Πανεπιστημίου Λευκωσίας.

Το Γραφείο Στέγασης βοηθά τους φοιτητές να βρουν κατάλληλες και βολικές λύσεις διαμονής καθ’ όλη τη διάρκεια των σπουδών τους.

UNIC Residences, the University of Nicosia’s official student residences redefine modern student living. They consist of three separate complexes – SIX, U and TRIANGLE – which are among the most stunning student accommodations ever constructed in Europe.

UNIC Residences provide a multitude of dining, relaxing and entertainment options for residents, including 6 restaurants and cafes, an exclusive rooftop bar and lounge, gyms, TV rooms, games areas and more.

UNIC Residences Opening in September1
UNIC Residences Opening in September
UNIC Residences Opening in September 2

Located in the upscale neighbourhood of Makedonitissa, in Nicosia, the residences are surrounded by UNIC’s vibrant, urban campus that, in addition 20 university buildings, is home to more than 70 restaurants, coffee shops, pubs and bars, all within walking distance.

ΚΑΝΤΕ ΚΡΑΤΗΣΗ ΤΩΡΑ!

Αλλα Καταλύματα

Εκτός από τια UNIC Residences, υπάρχει πληθώρα άλλων επιλογών διαμονής, συμπεριλαμβανομένης της δυνατότητας ενοικίασης οικονομικών διαμερισμάτων ή σπιτιών πολύ κοντά στην πανεπιστημιούπολη.

Το Γραφείο Στέγασης παρέχει όλες τις σχετικές πληροφορίες σε ό,τι αφορά ενοικιαστήρια έγγραφα, ενοικίαση επίπλων, κ.λπ. Μπορεί, επίσης, να βοηθήσει στην προσωρινή στέγαση φοιτητών σε ειδικές τιμές, ενώ προσφέρει και άλλες υπηρεσίες, όπως διευθέτηση επαφών ανάμεσα σε φοιτητές που θέλουν να μοιραστούν κάποιο κατάλυμα, παραλαβή και μεταφορά από το αεροδρόμιο, κ.ά.

PLEASE NOTE: The University accepts lists of accommodation options from landlords for the convenience of its students.  The University does not however inspect or check any of the accommodation listed in any way and takes no responsibility for the condition of any premises listed or for the actions of any landlord who uses the space to advertise accommodations.Therefore we advise you to:

• Not sign any contracts for accommodation without first inspecting the property
  • Not ask friends to secure accommodation before you arrive.
  • Not pay deposits or send money before physically sighting a property.
  • Not pay money to someone you do not know.