Ειδική έρευνα διεξάγεται στα ινστιτούτα, κέντρα και μονάδες του UNRF, που είναι οργανωμένα με βάσει ακαδημαϊκούς κλάδους (π.χ. κοινωνιολογία, οικονομία, επιστήμες υγείας) και την κατεύθυνση που έχει δοθεί από τους ερευνητές. Τα ερευνητικά αυτά κέντρα, ινστιτούτα και μονάδες, που λειτουργούν αποκλειστικά για λογαρισαμό του UNRF, έχουν δημιουργήσει ένα ισχυρό χαρτοφυλάκιο γύρω από μια ευρεία γκάμα ερευνητικών θεμάτων, μέσα από ειδικά εργαστήρια και άλλες ερευνητικές υποδομές. Ως εκ τούτου, ελκύουν ερευνητές και φοιτητές από όλο το φάσμα επιστημονικών κλάδων των συνδεδεμένων ακαδημαϊκών ιδρυμάτων.

Οι ερευνητές του UNRF επιδιώκουν ένα ευρύ φάσμα ερευνητικών θεμάτων, διάφορων επιστημονικών κλάδων. Επί του παρόντος, το UNRF βρίσκεται σε πορεία εξειδίκευσης, έχοντας ήδη αρχίσει να επικεντρώνεται σε ορισμένους τομείς έρευνας στους οποίους δίνεται ιδιαίτερη έμφαση. Ακόμα, έχει αρχίσει να επικεντρώνει τις δραστηριότητές του στην οργάνωση συνεδρίων και την απόκτηση εξωτερικής χρηματοδότησης για περαιτέρω ερευνητικά έργα. Ως προς τις αρμοδιότητές του, το ίδρυμα αναπτύσσει τη διεπιστημονική έρευνα και επεκτείνει διαρκώς την ερευνητική του βάση.

Το όραμα του Πανεπιστημίου Λευκωσίας είναι να συγκεντρώσει όλα τα μελλοντικά ερευνητικά κέντρα υπό το UNRF. Σήμερα, υπό την εποπτία του UNRF λειτουργούν τα ακόλουθα κέντρα: