Αριστεία στην Εξ Αποστάσεως/ Ηλεκτρονική Εκπαίδευση

Το Πανεπιστήμιο Λευκωσίας υπήρξε το πρώτο πανεπιστήμιο στην ΕΕ που διακρίθηκε με 5 Αστέρια QS στον τομέα της διαδικτυακής μάθησης/εξ αποστάσεως εκπαίδευσης το 2017, διάκριση που επιβεβαιώθηκε από το QS Intelligence Unit το 2020. Η διάκριση αυτή αποτελεί απόδειξη της δέσμευσης του Πανεπιστημίου για την παροχή υψηλού επιπέδου εξ αποστάσεως εκπαίδευσης και επιτεύχθηκε μέσα από τη συνεχή επένδυσή του, τόσο στις απαιτούμενες υλικοτεχνικές υποδομές, όσο και στο κατάλληλο ανθρώπινο δυναμικό.

ΤΡΙΠΛΗ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΣΗ

Η αναγνώριση με 5 Αστέρια QS υπογραμμίζει την τριπλή πιστοποίηση του Πανεπιστημίου, καθώς έχει ήδη βραβευτεί με τις κορυφαίες Ευρωπαϊκές πιστοποιήσεις ποιότητας στον τομέα:

• E-xcellence Associate in Quality (2019 και 2015) από τον οργανισμό European Association of Distance Teaching Universities (EADTU), τον κύριο φορέα δια βίου ανοικτής και ευέλικτης μάθησης στην Ευρώπη.
  • UNIQUe Certification για την Ποιότητα στην εξ αποστάσεως εκπαίδευση (e-Learning) και την Αριστεία στη χρήση της Πληροφορικής στην Ανώτερη Εκπαίδευση (2014), από το European Foundation for Quality in e-Learning (EFQUEL).