Ημερίδα «Αγγίζω την Υγεία» | Φεβρουάριος 2024

University of Nicosia Μακεδονίτισσης 46, Nicosia

Στο πλαίσιο της προσπάθειας του Πανεπιστημίου Λευκωσίας να παράσχει ευκαιρίες για περαιτέρω εκπαίδευση σε μαθητές, το Τμήμα Εισδοχής Φοιτητών και η Σχολή Επιστημών Ζωής και Υγείας, πραγματοποιεί και φέτος την έκτη κατά σειρά ημερίδα με θέμα «Αγγίζω την Υγεία 2024»!

Διαδραστική Ημερίδα | Ξεκλειδώστε το μέλλον της εκπαίδευσης: μια περιπέτεια σε Escape Room

University of Nicosia Μακεδονίτισσης 46, Nicosia

Η ημερίδα απευθύνεται σε μαθητές/τριες λυκείου που φοιτούν σε δημόσια και ιδιωτικά σχολεία. Στόχος είναι οι μαθητές και οι μαθήτριες να γνωρίσουν το επάγγελμα του εκπαιδευτικού μέσω μιας καινοτόμου δράσης, η οποία θα αναδεικνύει τον τρόπο με τον οποίο «δωμάτια απόδρασης» (escape rooms), μπορούν να αξιοποιηθούν για να ενθαρρύνουν την ενεργητική μάθηση, την ομαδική εργασία, τη διάδραση, την κριτική σκέψη και τη δημιουργική λύση προβλημάτων.