Από απόφοιτος, ασκούμενος ιατρός

Ο Σωτήρης Δημοσθένους ολοκληρώνει το τρίτο έτος του εισαγωγικού προγράμματος μεταπτυχιακής Ιατρικής στο Νοσοκομείο Ealing του Λονδίνου.

Ένας από τους κύριους λόγους που το 2012 επέλεξε το πτυχίο Ιατρικής MBBS του St George’s, University of London, το οποίο προσφέρεται από το Πανεπιστήμιο Λευκωσίας, ήταν το σύστημα εκμάθησης βασισμένο στην επίλυση εβδομαδιαίων κλινικών προβλημάτων, με επίκεντρο τον φοιτητή, ενισχύοντας τη συνεργασία και την κριτική σκέψη. Χαρακτηριστικά αναφέρει: «Μπορώ να πω ειλικρινά ότι δεν θα μπορούσα να είμαι καλύτερα προετοιμασμένος για να ξεκινήσω την καριέρα μου ως ιατρός στη Βρετανία. Η κλινική έκθεση από τις πρώτες εβδομάδες του πρώτου έτους της Ιατρικής Σχολής έθεσε ένα ισχυρό θεμέλιο για το ταξίδι μου προς την εξάσκηση της Ιατρικής. Μέσα από το πρόγραμμα σπουδών του St George’s στην Κύπρο είχα το προνόμιο να εργάζομαι, να διδάσκομαι και να καθοδηγούμαι καθημερινά από ιατρούς διαφορετικών ειδικοτήτων, σε όλους τους χώρους της κλινικής κατάρτισης. Κατά τη διάρκεια των τελευταίων δύο ετών των σπουδών μου στην Ιατρική Σχολή του UNIC, απέκτησα εμπειρίες σε καθήκοντα παρόμοια με εκείνα που δίνονται στους ασκούμενους ιατρούς στη Βρετανία. Αυτό αποτέλεσε μια εξαιρετική εισαγωγή και προετοιμασία για το πρόγραμμα του παρακολουθώ τώρα. Η αυτοκατευθυνόμενη μάθηση μου παρείχε την ευκαιρία να ενισχύσω τους τομείς στους οποίους ένοιωθα πως υστερούσα, επιτρέποντάς μου παράλληλα να έχω επαρκή χρόνο για να βελτιώσω τις κλινικές και ακαδημαϊκές δεξιότητές μου. Δεν θα μπορούσα να είμαι πιο περήφανος και ευγνώμων για την ευκαιρία που μου δόθηκε να περάσω τέσσερα εκπληκτικά χρόνια στην Ιατρική Σχολή του Πανεπιστημίου Λευκωσίας.

Δρ Σωτήρης Δημοσθένους

Ασκούμενος Ιατρός, Ealing Hospital, London, UK