Διεθνές Επιστημονικό Συνέδριο «Χάνα Άρεντ, Δίκαιο και Πολιτική» | Πρόσκληση για Συμμετοχή και Υποβολή Περιλήψεων

Προθεσμία μέχρι 10 Ιανουαρίου 2024

Η Νομική Σχολή του Πανεπιστημίου Λευκωσίας και το Τμήμα Νομικής του Πανεπιστημίου Κύπρου προσκαλούν σε συμμετοχή και υποβολή περιλήψεων για διεθνές επιστημονικό συνέδριο με θέμα Χάνα Άρεντ, Δίκαιο και Πολιτική που θα διεξαχθεί στη Λευκωσία στις 29-30 Μαρτίου 2024.

Θεματική του Συνεδρίου
Σκοπός του συνεδρίου είναι η μελέτη του έργου και της σκέψης της κορυφαίας φιλοσόφου του 20ού αιώνα Χάνα Άρεντ (1906-1975), ειδικότερα μέσα από το πρίσμα του δικαίου, της φιλοσοφίας δικαίου και των διαθεματικών προσεγγίσεων δικαίου και πολιτικής.

H Χάνα Άρεντ δεν έγραψε βεβαίως ποτέ κάποιο συστηματικό έργο για το δίκαιο, ούτε είχε λάβει τυπική νομική εκπαίδευση. Στα γραπτά της ωστόσο συναντώνται κρίσιμες σκέψεις και αναλύσεις που αφορούν πεδία, κεντρικές έννοιες και διαχρονικά ερωτήματα του δικαίου και της νομικής σκέψης· είτε μέσα από ευθείες νομικές αναφορές και σχολιασμούς, όπως λ.χ. με την περίφημη κριτική της για την Οικουμενική Διακήρυξη των Δικαιωμάτων του Ανθρώπου του 1948 ή με την κάλυψη της Δίκης του Άιχμαν· είτε μέσα από τις φιλοσοφικές της αναπτύξεις, λ.χ. για τη βία και τη δύναμη, τις επαναστάσεις και τον συνταγματισμό, την έννοια της πολιτικής κοινότητας και ελευθερίας κοκ.

Την ίδια ώρα που η δευτερογενής βιβλιογραφία για την Άρεντ ολοένα εμπλουτίζεται, η ερευνητική εργασία πάνω στον θεματικό άξονα «Χάνα Άρεντ, δίκαιο και πολιτική» παραμένει ζητούμενο (με ελάχιστες συστηματικές εκδόσεις και ειδικά συνέδρια να έχουν λάβει χώρα διεθνώς). Το συνέδριο φιλοδοξεί να συμβάλει σε αυτό το πεδίο, με διττή πρόθεση, α. να φωτιστεί καλύτερα το ίδιο το έργο της φιλοσόφου, όσο και β. να εμπλουτιστούν οι σύγχρονες νομικές, δικαιο-πολιτικές και δικαιο-φιλοσοφικές αναζητήσεις.

Ενδεικτικά θεματικά πεδία:

• Η διάκριση βίας/δύναμης και η πολιτική εξουσία
  • Εννοιολογήσεις του δικαίου και της πολιτικής
  • Σύνταγμα, επανάσταση, κυριαρχία
  • Δικαιώματα, ιθαγένεια και «το δικαίωμα στα δικαιώματα»
  • Έννοιες και μορφές του ολοκληρωτισμού
  • Ανθρώπινο υποκείμενο, ικανότητα κρίσης, πολιτική πράξη
  • Δίκη του Άιχμαν
  • Κοινωνικό ζήτημα και πολιτική ελευθερία
  • «Κοινοτοπία του κακού» και ηθική φιλοσοφία
  • Διεθνές δίκαιο και διεθνές ποινικό δίκαιο
  • Σκέψη της Χάνα Άρεντ και άλλοι φιλόσοφοι

Γλώσσα εργασίας του Συνεδρίου

Οδηγίες για Υποβολές
Οι υποβολές ενδιαφέροντος συμμετοχής θα πρέπει να περιλαμβάνουν τίτλο εισήγησης και περίληψη έως 500 λέξεις και να αποσταλούν ηλεκτρονικά εντός των πιο κάτω προθεσμιών στις διευθύνσεις: [email protected] και [email protected]

Έξοδα
Δεν υπάρχει παράβολο συμμετοχής στο συνέδριο. Οι συμμετέχοντες είναι όμως υποχρεωμένοι να εξασφαλίσουν οι ίδιοι την χρηματοδότηση του ταξιδιού και της διαμονής τους στην Κύπρο.

Πρακτικά
Οι ανακοινώσεις-εισηγήσεις θα μπορούν να υποβληθούν για αξιολόγηση με σκοπό τη δημοσίευση στην έκδοση των πρακτικών του συνεδρίου.

Πρόγραμμα ημερομηνιών
Υποβολή περιλήψεων: Μέχρι 10 Ιανουαρίου 2024
Ενημέρωση αποδοχής: Μέχρι 25 Ιανουαρίου 2024
Εργασίες συνεδρίου: 29-30 Μαρτίου 2024