Πότε θα μπορούμε να μιλάμε για χαλαρώσεις. Τι λέει ο Δρ. Καραγιάννης στη CT

Σταθεροποίηση δείχνουν οι δείκτες – Σήμερα η εβδομαδιαία συνάντηση Υπουργού-επιδημιολόγων – Πότε ξεκινήσουν οι σκέψεις για χαλαρώσεις – Το παράδειγμα του Ηνωμένου Βασιλείου και πόσο κοντά ή πόσο μακριά είμαστε από πλήρη άρση περιορισμών – Τι αναφέρει ο Δρ. Καραγιάννης στη Cyprus Times

Συνεχίζουν να δείχνουν σταθεροποίηση οι επιδημιολογικοί δείκτες με τους αρμόδιους να περιμένουν περαιτέρω πτώση των ημερήσιων κρουσμάτων τις επόμενες μέρες. Η προσοχή πάντως δε φεύγει από τα νοσηλευτήρια, αν και όσο πέφτουν τα κρούσματα τόσο θα βελτιώνεται και η εικόνα των νοσηλειών.

Σύμφωνα με τη χθεσινή ανακοίνωση του Υπουργείου Υγείας, η κατάσταση στα κρατικά νοσηλευτήρια είναι βελτιωμένη. 221 ασθενείς COVID-19 νοσηλεύονται, εκ των οποίων οι 75 σε σοβαρή κατάσταση. Ποσοστό 70,59% των νοσηλευόμενων δεν έχουν ιστορικό εμβολιασμού.

Σήμερα, τα μέλη της Συμβουλευτικής Επιστημονικής Επιτροπής παρακάθονται στην προγραμματισμένη εβδομαδιαία σύσκεψη με τον Υπουργό Υγείας όπου θα αξιολογήσουν εκ νέου επιδημιολογικά δεδομένα και αριθμούς. Όπως πληροφορούμαστε και κατά τη σημερινή συνάντηση αναμένεται να συζητηθεί μεταξύ άλλων το μέτρο του test to stay, που μπήκε από χθες σε εφαρμογή.

Μιλώντας στη Cyprus Times το μέλος της Συμβουλευτικής Επιστημονικής Επιτροπής, Καθηγητής Μικροβιολογίας/Μοριακής Ιολογίας της Ιατρικής Σχολής του Πανεπιστημίου Λευκωσίας, Δρ. Πέτρος Καραγιάννης ανέφερε ότι εξακολουθούμε να βρισκόμαστε σε καλό δρόμο.

«Υπάρχει σταθεροποίηση στους ημερήσιους αριθμούς κρουσμάτων ενώ βλέπουμε κάποια πτώση και στις νοσηλείες, καταγράφονται ωστόσο δυστυχώς θάνατοι» σημείωσε. «Θα αναμέναμε ίσως μεγαλύτερη μείωση στα κρούσματα ωστόσο φαίνεται ότι υπήρξε τροφοδότηση από κάποιους τομείς» πρόσθεσε, εκφράζοντας την εκτίμηση ότι θα δούμε πτώση τις επόμενες μέρες.

Όσον αφορά το ενδεχόμενο η σταθεροποίηση των αριθμών και των νοσηλειών να μεταφραστεί σε κάποιες χαλαρώσεις, ο Δρ. Καραγιάννης τόνισε πως τα δεδομένα συνεχώς αξιολογούνται και δεν θα παρθεί κάποια απόφαση που να εμπεριέχει ρίσκο. «Ίσως αν βλέπαμε τους αριθμούς να πέφτουν λίγο πιο κάτω τις επόμενες μέρες να μπορούν να γίνουν κάποιες σκέψεις» τόνισε.

Τέλος και ερωτηθείς για το παράδειγμα του Ηνωμένου Βασιλείου και την πλήρη άρση των περιοριστικών μέτρων που ανακοίνωσε ο Μπόρις Τζόνσον αρχής γενομένης από την ερχόμενη Πέμπτη, και κατά πόσο είμαστε μακριά ή κοντά στην επιστροφή στην κανονικότητα, ο Δρ. Καραγιάννης εξήγησε χρειάζεται προσοχή για την ώρα, εξηγώντας ότι τέτοια απόφαση εμπεριέχει μεγάλο ρίσκο, ενώ υπογράμμισε ότι έχουμε ακόμη αρκετό δρόμο μέχρι να φτάσουμε σε αυτό το σημείο.

Πάντως, για πρώτη φορά ήρθε την Κυριακή το πρώτο ελπιδοφόρο μήνυμα από τον Παγκόσμιο Οργανισμό Υγείας αφού σύμφωνα με εκτίμηση του Διευθυντή του Οργανισμού «είναι πιθανόν ότι η Ευρώπη πλησιάζει στο τέλος της πανδημίας»

Source: Πότε θα μπορούμε να μιλάμε για χαλαρώσεις. Τι λέει ο Δρ. Καραγιάννης στη CT | Cyprus Times