Με επιφύλαξη η συζήτηση για τις χαλαρώσεις- Γιατί ενδέχεται να πάρουν αναβολή

Στο ενδεχόμενο να συζητηθούν κάποιες χαλαρώσεις αναφέρθηκε κατά τις δηλώσεις του την Πέμπτη (27/1) ο Υπουργός Υγείας, Μιχάλης Χατζηπαντέλας.

Συγκεκριμένα, δήλωσε ότι οι επιδημιολόγοι συμφώνησαν ομόφωνα ότι θα εξεταστεί χαλάρωση μέτρων στην επόμενη συνάντηση της Συμβουλευτικής Επιστημονικής Επιτροπής την Τρίτη 1η Φεβρουαρίου.

«Τα μέτρα που έχουν συζητηθεί τις προηγούμενες μέρες είναι παιδιά 12-17 ετών που δεν είναι εμβολιασμένα να τους δοθεί η ευκαιρία να πηγαίνουν σε καφετέριες ή εστιατόρια με την επίδειξη rapid test ή SafePass, να δούμε αν θα πρέπει να αυξήσουμε τον αριθμό σε γάμους και βαπτίσεις, και να εξετάσουμε αν πρέπει να επιτραπεί ξανά ο χορός». Αυτές οι πιθανές χαλαρώσεις θα εξαρτηθούν από τον αριθμό κρουσμάτων αλλά και από τις νοσηλείες, βάσει των αναφορών του ΟΚΥπΥ, πρόσθεσε.

Κληθείς να σχολιάσει το ενδεχόμενο της χαλάρωσης των μέτρων, το μέλος της Συμβουλευτικής Επιστημονικής Επιτροπής, Καθηγητής Μικροβιολογίας/Μοριακής Ιολογίας της Ιατρικής Σχολής του Πανεπιστημίου Λευκωσίας Δρ Πέτρος Καραγιάννης, εξήγησε ότι «είναι καιρός να αρχίσουμε να σκεφτόμαστε για κάποιες χαλαρώσεις. Ήταν μια αρχική συζήτηση κατά πόσον θα επεκταθεί αυτή την Τρίτη ή όχι. Αυτό θα εξαρτηθεί από την επιδημιολογική μας εικόνα. Η γενική τοποθέτηση από κάποιους επιδημιολόγους είναι ότι θα ήταν καλύτερα να περιμένουμε ακόμα μια εβδομάδα, εφόσον τα κρούσμα όχι μόνο δεν πέφτουν αλλά δείχνουν μια αύξηση περίπου 300 περιστατικά την ημέρα».

Σε σχέση με το ενδεχόμενο να επιτραπεί μέχρι και ο χορός, εξήγησε ότι «εφόσον η εμβολιαστική προχώρησε, με πολλούς να έχουν πάρει και την τρίτη δόση, η οποία αντιμετωπίζει την Όμικρον πιο αποτελεσματικά, εάν υπάρξουν χαλαρώσεις σε αυτούς τους χώρους, τότε και τα πρωτόκολλα θα διαμορφωθούν ανάλογα. Οτιδήποτε ανακοινωθεί θα είναι μετά από προσεκτική συζήτηση».

Source: Με επιφύλαξη η συζήτηση για τις χαλαρώσεις- Γιατί ενδέχεται να πάρουν αναβολή | News