Θα κάνουμε «κανονικό» Πάσχα φέτος; Οι εκτιμήσεις του Δρ. Καραγιάννη (vid)

Για την επιδημιολογική εικόνα της Κύπρου μίλησε στο Πρωτοσέλιδο το μέλος της Συμβουλευτικής Επιστημονικής Επιτροπής, Καθηγητής Μικροβιολογίας/Μοριακής Ιολογίας της Ιατρικής Σχολής του Πανεπιστημίου Λευκωσίας, Δρ Πέτρος Καραγιάννης, εκτιμώντας ότι θα μπορέσουμε να γιορτάσουμε το Πάσχα «κανονικά» φέτος.

Αρχικά, σε σχέση με τους αυξημένους αριθμούς θανάτων των τελευταίων ημερών και τη νοσηρότητα της Όμικρον, απάντησε ότι «το γεγονός της χαμηλής νοσηρότητας το ανακαλύψαμε όταν η εμβολιαστική κάλυψη ήταν αρκετή υψηλή και κατ’ επέκτασιν τα εμβόλια μετρίαζαν την εξέλιξη της νόσου. Όταν κάποιος είναι ανεμβολίαστος, τότε τα πράγματα είναι λίγο διαφορετικά και χειρότερα εάν είναι κάποιος υπερήλικας με υποκείμενα νοσήματα. Και η Όμικρον σκοτώνει υπό κατάλληλες συνθήκες».

Κληθείς να απαντήσει εάν θα υπάρξουν χαλαρώσεις, υπογράμμισε ότι «θεωρώ ναι, παρόλο που υπάρχουν θάνατοι και είναι λυπηρό να τους ακούς κάθε μέρα, η ζωή πρέπει να συνεχιστεί. Πρέπει να μάθουμε να ζούμε με τον ιό και πρέπει να βρούμε τρόπους να το κάνουμε. Να υποχρεώσουμε κάποιον να κάνει τον εμβόλιο δεν μπορεί να γίνει, η εκλογή είναι δική του, επομένως ο υπόλοιπος πληθυσμός δεν πρέπει να κρατείται όμηρος επ’ άπειρον και θα πρέπει σταδιακά να προχωρήσουμε σε χαλαρώσεις».

Σχολιάζοντας τις «γενναιόδωρες» χαλαρώσεις σε πολλές χώρες, εξέφρασε την ανησυχία του επειδή «ίσως αυτό οδηγήσει σε ανεξέλεγκτη αύξηση των κρουσμάτων κατά την οποία μπορεί να αναδειχθεί ένα νέο μεταλλαγμένο στέλεχος».

Σε ερώτηση εάν θα κάνουμε Πάσχα χωρίς κορωνοϊό φέτος, απάντησε ότι «δεν βλέπω τον λόγο γιατί όχι, είναι μέσα στον Απρίλιο το Πάσχα, ο καιρός θα είναι θερμότερος, η εμβολιαστική κάλυψη μας είναι υψηλότερη από πέρσι και κατ επέκτασιν θεωρώ πώς ναι, θα κάνουμε Πάσχα».

Source: Θα κάνουμε «κανονικό» Πάσχα φέτος; Οι εκτιμήσεις του Δρ. Καραγιάννη (vid) | News