Χρίστος Πέτρου: Μπορεί να νοσήσεις ακόμα και εμβολιασμένος

Ο εμβολιασμός και με τις δύο δόσεις, δεν συνεπάγεται ότι δεν μπορεί κάποιος να νοσήσει ούτε και ότι δεν θα είναι μεταδοτικός, σχολίασε στην εκπομπή ΑΤΖΕΝΤΑ του ACTIVE RADIO, o αναπληρωτής καθηγητής Φαρμακολογίας στο Πανεπιστήμιο Λευκωσίας, Χρίστος Πέτρου.

Αν ένα εμβόλιο, εξήγησε, έχει αποτελεσματικότητα στο 95%, σημαίνει ότι ο άνθρωπος θα μολυνθεί με τον ιό στο 95%, αλλά δεν θα καταλάβει απολύτως τίποτε. Μπορεί να κουβαλά τον ιό, να είναι ασυμπτωματικός και σε ένα έλεγχο να αποδειχθεί θετικός.

Το ζητούμενο είναι, επισήμανε ο κ. Χρίστου, πόσο ιό κουβαλά ο ασθενής, αν μπορεί να νοσήσει σοβαρά, να χάσει τη ζωή του ή να μεταδώσει τον ιό. Όλες οι μελέτες δείχνουν ότι ο κίνδυνος μειώνεται.

Ο κ. Πέτρου κλήθηκε να σχολιάσει και τα νέα ευρήματα ερευνών για τα εμβόλια κατά του Covid-19, τα οποία ανέπτυξαν οι εταιρείες Pfizer/ BioNTech SE και Moderna και δείχνουν μείωση κινδύνου στο 80%, δύο βδομάδες μετά την πρώτη δόση του εμβολίου.