Πόσο κοστίζει η φοίτηση σε Αγγλία, Ολλανδία και Κύπρο (ΒΙΝΤΕΟ)

Ενώπιον νέων δεδομένων οι βρίσκονται οι Κύπριοι φοιτητές.  Brexit και κορωνοϊός, έχουν ανατρέψει τους σχεδιασμούς  για σπουδές στο Ηνωμένο Βασίλειο, με τα Κυπριακά Ιδρύματα, όπως το Πανεπιστήμιο Λευκωσίας, να κερδίζουν έδαφος σημαντικά.

Από την μια, το υψηλό επίπεδο σπουδών και η πληθώρα επιλογών. Από την άλλη, το μειωμένο κόστος.

Μπορεί το Άμστερνταμ να προβάλλει ως εναλλακτική έναντι του Λονδίνου, ωστόσο σύμφωνα με τα στοιχεία που συνέλεξε το ΣΙΓΜΑ, τα κυπριακά πανεπιστήμια μπαίνουν δυναμικά στο παιχνίδι.

Ενδεικτικά το κόστος στα δίδακτρα διαμορφώνεται ως εξής:

– Λονδίνο: €18.874

– Άμστερνταμ: €2.100

– Λευκωσία: €8.880

Όσον αφορά στην διαμονή, οι Κύπριοι φοιτητές μπορούν να επωφεληθούν του πατρικού τους σπιτιού με μηδενικό ενοίκιο, ωστόσο ακόμα και στις εστίες η διαφορά είναι σημαντική.

ΚΟΣΤΟΣ ΔΙΑΜΟΝΗΣ / ΕΤΟΣ

– Λονδίνο: €17.448

– Άμστερνταμ: €11.760

– Λευκωσία: €6.000

Σύμφωνα με τους υπολογισμούς μας, το συνολικό κόστος των σπουδών μαζί με διαβίωση, αεροπορικά εισιτήρια και μεταφορές σκαρφαλώνει από 30% μέχρι και 50% ψηλότερα. Αν πάλι υπάρξει σχετική υποτροφία, το κόστος στην Κύπρο πέφτει ακόμα περισσότερο.

ΣΥΝΟΛΙΚΟ ΚΟΣΤΟΣ ΣΠΟΥΔΩΝ / ΕΤΟΣ

– Λονδίνο: €51.080

– Άμστερνταμ: €26.248

– Λευκωσία: €18.668

Αξίζει να αναφέρουμε ότι η Κύπρος συγκαταλέγεται σε μια από 10 ασφαλέστερες χώρες του κόσμου για φοιτητές.