Η φοιτητική ζωή αρχίζει και συνεχίζεται με διασκέδαση

To UNIC Music Vibes, το πολύ ιδιαίτερο πάρτι του Πανεπιστήμιου Λευκωσίας, είχε ως στόχο να υποδεχθεί με τον καλύτερο δυνατό τρόπο νέους και παλαιότερους φοιτητές του στη νέα ακαδημαϊκή χρονιά. Η χαρά και ο ενθουσιασμός όλων των πλευρών, φοιτητών αλλά και ακαδημαϊκού προσωπικού ήταν μεγάλος, αφού αντάμωναν ξανά σε νέες, διαφορετικές πλέον συνθήκες κανονικότητας, χωρίς μάσκες, πρωτόκολλα και αυστηρά μέτρα κατά του κορωνοϊού όπως ακριβώς τα δύο προηγούμενα χρόνια. Με αίσθημα ελευθερίας, οι φοιτητές χαμογέλασαν ξανά χωρίς μάσκες και βρέθηκαν στο UNIC Music Vibes με μεγαλύτερο ενθουσιασμό αφού αυτό το πάρτι σηματοδοτούσε κατά κάποιο τρόπο και την επιστροφή μας στην κανονικότητα.

9

Η φοιτητική ζωή, αποτελεί μία από τις ωραιότερες και πιο ξέγνοιαστες περιόδους στη ζωή ενός ανθρώπου. Αυτά τα χρόνια εντατικής μελέτης και εξετάσεων, κατά τη διάρκεια των οποίων λαμβάνουμε μεν όλες τις αναγκαίες γνώσεις, τα εχέγγυα και όλα τα απαραίτητα στοιχεία που θα μας διαμορφώσουν ως επαγγελματίες στον τομέα που επιλέξαμε εντούτοις δεν είναι μόνο αυτό. Το Πανεπιστήμιο Λευκωσίας γνωρίζει πολύ καλά πως οι γνώσεις κερδίζονται με εντατική μελέτη σε συνδυασμό όμως με ένα παράλληλο πρόγραμμα δραστηριοτήτων και φυσικά διασκέδασης που προσφέρει στους φοιτητές του σε πολλές και εναλλακτικές μορφές. Ανάμεσα σε αυτούς του ποικίλους τρόπους διασκέδασης το Πανεπιστήμιο Λευκωσίας επιλέγει κάθε χρόνο να καλωσορίζει τους φοιτητές του με ένα μεγάλο, ξέγνοιαστο πάρτι με μουσική, τραγούδι και χορό.

7

9

Το UNIC Music Vibes, πραγματοποιήθηκε στις 4 Οκτωβρίου, στην υπερσύγχρονη πανεπιστημιούπολη UNIC City που αποτελεί πλέον σημείο αναφοράς για τη Λευκωσία. Ένας χώρος ο οποίος διαθέτει όλες τις προδιαγραφές για να φιλοξενήσει ένα τέτοιου μεγέθους και βεληνεκούς φοιτητικό welcome party. Παράλληλα, όμως, η πανεπιστημιούπολη UNIC City αποτελεί ένα σημείο που προσφέρει ποικίλες και επιμέρους μορφές ψυχαγωγίας στους φοιτητές με εξαιρετικούς χώρους εστίασης που ικανοποιούν όλα τα γούστα με εστιατόρια για φαγητό, μπαρ για ποτό και έξοδο, για ήρεμο κεφεδάκι, ραντεβού ακόμη και για διάβασμα.

Διασκέδαση στο φουλ
Το φετινό welcome party των φοιτητών του Πανεπιστημίου Λευκωσίας για τη νέα ακαδημαϊκή χρονιά είχε όλα όσα επιθυμεί ένας σύγχρονος νέος. Σε ένα ατμοσφαιρικό περιβάλλον με χρωματιστούς φωτισμούς στο UNIC City δημιουργήθηκε μία μοναδική ατμόσφαιρα πάρτι με τις μουσικές των Djs να εναλλάσσονται αρμονικά. Οι φοιτητές μπήκαν στον ρυθμό από νωρίς δημιουργώντας ένα μοναδικό vibe, απόλαυσαν μοναδικές street food γεύσεις από τα περίπτερα γνωστών εστιατορίων και τσούγκισαν τα ποτήρια τους με παγωμένη μπίρα. Τα social media εκείνο το βράδυ πήραν φωτιά αφού οι φοιτητές δεν έχασαν ευκαιρία να απαθανατίσουν κάθε στιγμή της μοναδικής αυτής βραδιάς ποστάρωντας διασκεδαστικά stories και reels στο Instagram, χαμογελαστές και παρεΐστικες selfies αλλά και αστεία βιντεάκια στο Τικ Τοκ.

Ζωντανή μετάδοση στο… metaverse
Το φετινό πάρτι καλωσορίσματος των φοιτητών του Πανεπιστημίου Λευκωσίας ήταν ιδιαίτερο όχι μόνο για τους λόγους που προαναφέραμε αλλά και για μία ακόμα πολύ ξεχωριστή δράση του. Το συγκεκριμένο πάρτυ μεταδόθηκε ζωντανά στον κόσμο του metaverse όπου χρήστες από όλο τον κόσμο μπορούσαν να χορέψουν με τα avatar τους στους ίδιους ρυθμούς με τους φοιτητές, και να διαδράσουν μεταξύ τους. Μία σημαντική και πρωτοποριακή στιγμή της φετινής διοργάνωσης που αναδεικνύει τη νέα εποχή στην οποία βαδίζει μαζί με τους φοιτητές του το Πανεπιστήμιο Λευκωσίας.

7

Το πάρτι καλωσορίσματος του 2022 ήταν ιδιαίτερο, ξεχωριστό, πρωτότυπο και συγκινητικό. Οι φοιτητές βίωσαν μοναδικές στιγμές οι οποίες θα αποτελέσουν νοσταλγικές αναμνήσεις στο μέλλον όταν θα επαναφέρουν στο μυαλό τους αυτά τα όμορφα φοιτητικά χρόνια και θα θυμούνται τα νιάτα και τα χρόνια που έζησαν στο Πανεπιστήμιο Λευκωσίας.

Source: UNIC Music Vibes: Με ένα πρωτότυπο welcome party υποδέχθηκε τους φοιτητές του το Πανεπιστήμιο Λευκωσίας