News and Events

Latest News

Πρόσκληση υποβολής αιτήσεων για το Mεταπτυχιακό Πρόγραμμα Σχολικής Ψυχολογίας | Φθινόπωρο 2024

Το Πανεπιστήμιο Λευκωσίας ανακοινώνει την διαθεσιμότητα δεκαπέντε (15) θέσεων για εισδοχή στο Μεταπτυχιακό πρόγραμμα στη Σχολική Ψυχολογία για το Χειμερινό Τετράμηνο της ακαδημαϊκής χρονιάς 2024-2025.

All Events

Το πρόγραμμα Κοινωνικής Εργασίας Πανεπιστημίου Λευκωσίας, οι Σύνδεσμοι Γονέων και Κηδεμόνων Εκπαιδευτηρίων Γεροσκήπου και η Δημοτική Ομάδα Πρόληψης Γεροσκήπου, διοργανώνουν Εκπαιδευτική Ημερίδα Γονέων με θέμα: “Πρόληψη και αντιμετώπιση της παραβατικής συμπεριφοράς: Ο ρόλος της οικογένειας και του σχολείου.”

Το Πρόγραμμα Κοινωνικής Εργασίας του Πανεπιστήμιου Λευκωσίας, ο Οργανισμός Κοινωνίας των Πολιτών «ΠΟΣΕΙΔΩΝΙΑ» και το Πολιτιστικό Σωματείο «Δράσεις Εκπαίδευσης Καινοτομίας Ανάπτυξης Ηρακλείου Αττικής (Δ.Ε.Κ.Α. 10 For All)»  διοργανώνουν ημερίδα με θέμα: Η Συνύπαρξη της Νεανικής Παραβατικότητας με την Κακοποίηση Παιδιών.

Το συμπόσιο αποσκοπεί στο να ανοίξει τον διάλογο σχετικά με το πεδίο της νεανικής παραβατικότητας, που ταλανίζουν αυτό το διάστημα την επικαιρότητα θεωρώντας ότι θα συμβάλλει στην διεπιστημονική συνεργασία, στην ενημέρωση, στην πρόληψη αλλά και στην ανάδειξη καλών πρακτικών για την αντιμετώπιση των φαινομένων.

Το Τμήμα Κοινωνικών Επιστημών του Πανεπιστημίου Λευκωσίας, σε συνεργασία με το Τμήμα Βυζαντινών και Νεοελληνικών Σπουδών του Πανεπιστημίου Κύπρου και την Κυπριακή Εταιρία Ψυχαναλυτικής Ψυχοθεραπείας σας προσκαλούν στην Παρουσίαση του βιβλίου του Μιχάλη Πέτρου: Σπαράγματα της Γλυκείας Χώρας. Πένθος: Άτομο-Κοινωνία-Πολιτική (Εκδόσεις Αρμός).