Σχολή Επιστημών Ζωής και Υγείας2024-01-11T14:40:42+02:00

Σχολή Επιστημών Ζωής και Υγείας

Tο Πανεπιστήμιο Λευκωσίας αναγνωρίζεται διεθνώς ως ένα από τα καλύτερα πανεπιστήμια στον τομέα της Κλινικής και Υγείας αφού κατατάσσεται ανάμεσα στα 601-800 καλύτερα πανεπιστήμια στον κόσμο, στη θέση #168 στην Ευρωπαϊκή Ένωση, #7 σε Κύπρο και Ελλάδα (μαζί με το Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Κύπρου, το Πανεπιστήμιο Πατρών και το Δημοκρίτειο Πανεπιστήμιο Θράκης), και #2 στην Κύπρο (μαζί με το Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Κύπρου), στον τομέα, σύμφωνα με τα αποτελέσματα της ετήσιας κατάταξης του Times Higher Education (THE) World University Rankings by Subject 2024.

Η Σχολή Επιστημών Ζωής και Υγείας στοχεύει στη δημιουργία νέας κατανόησης και γνώσης των αρχών της Ζωής και της Υγείας. Με αυτές τις βάσεις, η Σχολή επιχειρεί να αντιμετωπίσει τις πολλαπλές τρέχουσες και μελλοντικές προκλήσεις στον τομέα.

Οι ζωντανοί οργανισμοί είναι πολύπλοκες οντότητες τόσο στο μοριακό όσο και στο μακροσκοπικό τους επίπεδο. Τα πολύπλοκα βιολογικά δίκτυα των ζωντανών οργανισμών ρυθμίζουν ποικίλες λειτουργίες με σημαντικό αντίκτυπο στην υγεία και τις ασθένειες. Ο ερευνητικός στόχος της Σχολής είναι να αξιοποιήσει μια ποικιλία διαφορετικών κλάδων που κυμαίνονται από τη μοριακή βιολογία έως την παροχή υγειονομικής περίθαλψης και να δημιουργήσει νέα γνώση τόσο στη βασική όσο και στην εφαρμοσμένη επιστήμη. Η Σχολή στοχεύει στην ανάπτυξη αλληλεπίδρασης με τοπικά και διεθνή ερευνητικά ιδρύματα και την βιομηχανία για την αντιμετώπιση των καθημερινών προκλήσεων στους τομείς της Ανθρώπινης Ζωής και Υγείας.

Έρευνα Αιχμής

Η Σχολή εφαρμόζει μία διεπιστημονική ερευνητική προσέγγιση που αξιοποιεί αποτελεσματικά την ποικιλία των επιστημονικών κλάδων που προσφέρονται σε αυτήν. Με απώτερο στόχο τη βελτίωση της ανθρώπινης υγείας, η Σχολή πραγματοποιεί τόσο βασική όσο και εφαρμοσμένη έρευνα, βασισμένη στην πιο σύγχρονη τεχνολογία και την εξέλιξη της επιστήμης, για την έγκαιρη αντιμετώπιση των σημερινών και των μελλοντικών κοινωνικών προκλήσεων.

Οι ερευνητικοί τομείς ενδιαφέροντος της Σχολής περιλαμβάνουν μεταξύ άλλων εξατομίκευμένη ιατρική μέσω της χρήσης εργαλείων τεχνητής νοημοσύνης (AI) και εικονικής πραγματικότητας (VR), απομόνωση και σύνθεση βιοδραστικών μορίων από φυσικά προϊόντα, ανακάλυψη βιοδεικτών, σχεδιασμό νέων συστημάτων χορήγησης φαρμάκων, και προηγμένα συστήματα διατροφής και άσκησης για την αντιμετώπιση χρόνιων ασθενειών.

Ερευνητικά Ιδρύματα

Σήμερα λειτουργούν τρία ερευνητικά ιδρύματα υπό την αιγίδα της Σχολής:

• Research Centre for Exercise and Nutrition (RECEN)
  • Bioactive Molecules Research Centre (BioMoReC)
  • Non-coding RNA Research Laboratory (ncr-RESLA)

Πανεπιστήμιο Λευκωσίας: Ένα από τα κορυφαία πανεπιστήμια στον τομέα της Υγείας

(Times Higher Education World University Rankings by Subject 2024)

Κύριοι λόγοι για να σπουδάσεις στη Σχολή Επιστημών Ζωής Και Υγείας

* Mαζί με το Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Κύπρου
    ** Mαζί με το Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Κύπρου, το Πανεπιστήμιο Πατρών και το Δημοκρίτειο Πανεπιστήμιο Θράκης

• Η μεγαλύτερη Σχολή του είδους της στην Κύπρο, με καινοτόμα προγράμματα σπουδών που αποτελούνται από δυναμικά σύγχρονα μαθήματα

• Όλοι οι κλάδοι της Σχολής δίνουν έμφαση σε τεχνολογίες αιχμής όπως η τεχνητή νοημοσύνη (AI) και η εικονική και επαυξημένη πραγματικότητα (VR & AR)

• Σύγχρονα εργαστήρια διδασκαλίας και έρευνας

• Η Σχολή διατηρεί ισχυρούς δεσμούς με τη βιομηχανία στην Κύπρο και στο εξωτερικό

• Κορυφαίο διδακτικό προσωπικό, που συμμετέχει ενεργά στην έρευνα σε μεγάλη ποικιλία τομέων, με περισσότερες από 90 δημοσιεύσεις ετησίως

• Πολλά προγράμματα ήταν τα πρώτα του είδους τους στην περιοχή, μεταξύ των οποίων η Φαρμακευτική, η Επιστήμη του Αθλητισμού και η Βιολογία του Ανθρώπου

• Υψηλό ποσοστό απασχολησιμότητας μετά την αποφοίτηση, στην Κύπρο και στο εξωτερικό

Τι λένε οι φοιτητές μας

Έχω κερδίσει τόσα πολλά κατά τη διάρκεια της φοίτησής μου στο Πανεπιστήμιο Λευκωσίας: γνώση, αυτοπεποίθηση, ευκαιρίες και φίλους. Το να σπουδάσω Φαρμακευτική ήταν σίγουρα μια πρόκληση, αλλά και ένα τόσο συναρπαστικό και αξιόλογο ταξίδι. Έχω μάθει τόσα πολλά και ανυπομονώ για το τι μου επιφυλάσσει το μέλλον!

Nadimeh Halloum, Φαρμακευτική, Τάξη του 2018

Τα Νέα της Σχολής

Γαστρονομικό ταξίδι «Γεύσεις ζωής» στο Πανεπιστήμιο Λευκωσίας, για στήριξη του αγώνα κατά του παιδικού καρκίνου

Πραγματοποιήθηκε στην παρουσία του Προέδρου της Κυπριακής Δημοκρατίας, κ. Νίκου Χριστοδουλίδη, η εκδήλωση «Γεύσεις ζωής», την οποία διοργάνωσε η Σχολή Επιστημών Ζωής και Υγείας του Πανεπιστημίου Λευκωσίας, σε συνεργασία με τη Σχολή Δημόσιας Υγείας του Πανεπιστημίου Yale, την Τρίτη 12 Μαρτίου στο εστιατόριο LOFT (στον 12o όροφο της εστίας SIX).

Οι Εκδηλώσεις της Σχολής

Η Διημερίδα, που τελεί υπό την Αιγίδα του Υπουργού Υγείας κ. Μιχάλη Χατζηπαντέλα, θα πραγματοποιηθεί στις 21-22 Οκτωβρίου στο CINE Studio του Πανεπιστημίου Λευκωσίας.

Το Πανεπιστήμιο Λευκωσίας διαθέτει το πρώτο και μεγαλύτερο προπτυχιακό πρόγραμμα Επιστήμης του Αθλητισμού στην Κύπρο, όπως επίσης μεταπτυχιακό και διδακτορικό πρόγραμμα σπουδών στους τομείς της άσκησης και της φυσικής αγωγής.

Η διαδικτυακή παρουσίαση είναι δωρεάν και ανοικτή για όλους, αλλά απευθύνεται κυρίως σε μαθητές λυκείου, φοιτητές, γονείς και επαγγελματίες του αντικειμένου.