Το Κέντρο Έρευνας και Ανάπτυξης της Κοινωνικής Εργασίας και Κοινωνικής Πολιτικής (RCSWSP) είναι ένας μη κερδοσκοπικός, μη κυβερνητικός οργανισμός που ασχολείται με την έρευνα στους τομείς της κοινωνικής εργασίας και της κοινωνικής πολιτικής και συνδέεται με το πρόγραμμα σπουδών Κοινωνικής Εργασίας του Πανεπιστημίου Λευκωσίας. Στόχος του είναι να έχει μια σημαντική συμβολή στην παραγωγή γνώσης στην κοινωνική εργασία και την κοινωνική πολιτική, και να ενισχύσει την έρευνα σε αυτούς τους δύο τομείς. Αποσκοπεί επίσης στη βελτίωση της ποιότητας της μεταπτυχιακής εκπαίδευσης στην κοινωνική εργασία, παρέχοντας στους φοιτητές κοινωνικής εργασίας ευκαιρίες για να αποκτήσουν ερευνητική εμπειρία πέρα από τη διατριβή/διπλωματική τους εργασία. Το Κέντρο προσφέρει μια διαφορετική προσέγγιση στην πρακτική της κοινωνικής εργασίας και κοινωνικής πολιτικής, ψυχοκοινωνικές προσεγγίσεις για την κατανόηση των ατόμων, της κοινωνίας και των θεσμών, και διεθνείς/διεπιστημονικές οπτικές για την κοινωνική πρακτική εργασία. Μέσω της έρευνας και κατάρτισης, το Κέντρο έχει ως στόχο να διευρύνει τη συμμετοχή των επαγγελματιών κοινωνικής εργασίας στην έρευνα και την παραγωγή σχετικής γνώσης.

Email: [email protected]