Μυτιλήνη
                                                                         6 Ιουνίου 2015

ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ

Με ιδιαίτερη χαρά σας ενημερώνουμε ότι η Σχολή Επιστημών Αγωγής του Πανεπιστημίου Λευκωσίας, στα πλαίσια του Εξ Αποστάσεως Μεταπτυχιακού στις Επιστήμες Αγωγής, διοργανώνει σεμινάριο με τίτλο:

Μεθοδολογία Έρευνας: Πολυθεματικές προσεγγίσεις και καλές πρακτικές

Η μεθοδολογία της έρευνας από τη φύση της, επιτρέπει την υιοθέτηση και την ανταλλαγή πρακτικών από διάφορα θεματικά αντικείμενα που με τη σειρά τους εμπλουτίζουν την ποιότητα της έρευνας που διενεργείται. Αυτή η πολυθεματική ανταλλαγή πρακτικών, σε συνάρτηση με την ανάπτυξη της τεχνολογίας στις τελευταίες δεκαετίες έχει οδηγήσει σε αρκετές αλλαγές στους τρόπους με τους οποίους μπορεί να διενεργηθεί η έρευνα (π.χ. διαδίκτυο, ηλεκτρονικές βιβλιοθήκες, ηλεκτρονικές βάσεις δεδομένων). Παρά τα όσα συμβαίνουν ωστόσο, υπάρχουν και λανθασμένες νοοτροπίες στο χώρο της μεθοδολογίας της έρευνας που καλό θα ήταν να αναπροσαρμοστούν. Έτσι, στόχος αυτού του σεμιναρίου είναι η παρουσίαση καλών πρακτικών στο χώρο της έρευνας μέσα σε ένα πολυθεματικό πλαίσιο. Θα παρουσιαστούν καλές πρακτικές έρευνας από διαφορετικά θεματικά αντικείμενα και θα αναλυθούν μέσα από εφαρμοσμένα παραδείγματα ερευνών ώστε να μπορούν οι εκπαιδευτικοί να βελτιώσουν τις πρακτικές τους μέσα από το πλαίσιο της έρευνας.

Το σεμινάριο θα πραγματοποιηθεί στη Μυτιλήνη το Σάββατο,
06 Ιουνίου 2015 από τις 10.00 π.μ. μέχρι τις 14.00 μ.μ.
στο Πανεπιστήμιο Αιγαίου στο Α Αμφιθέατρο της
Σχολής Επιστημών της Θάλασσας (στο λόφο του Πανεπιστημίου)

H ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΣΤΟ ΣΕΜΙΝΑΡΙΟ ΕΙΝΑΙ ΔΩΡΕΑΝ

ΘΑ ΔΟΘΟΥΝ ΒΕΒΑΙΩΣΕΙΣ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ

Για υποβολή δήλωσης συμμετοχής πατήστε εδώ.

Για περισσότερες πληροφορίες παρακαλούμε επικοινωνήστε με την κ. Γεωργία Μάρα στα τηλέφωνα:
6979979531 / +357 22842014 ή στο ηλεκτρονικό ταχυδρομείο: [email protected]