COVID-19: SoE? – Επ. 6 Ιωάννης Κονιδάρης (Θρησκευτική Ελευθερία και Εκκλησία σε καιρούς πανδημίας)

Στο Επεισόδιο 6 της Podcast σειράς με τίτλο “COVID-19: Καθεστώς Εξαίρεσης;” (“Covid-19: State of Exception?”), ο Κοσμήτορας της Νομικής Σχολής του Πανεπιστημίου Λευκωσίας, Καθηγητής Αχιλλεύς Κ. Αιμιλιανίδης συζητά με τον Ιωάννη Κονιδάρη, ομότιμο Καθηγητή Εκκλησιαστικού Δικαίου στη Νομική Σχολή του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών για τις σχέσεις κράτους-Εκκλησίας με άξονα αναφοράς τα μέτρα περιορισμού της πρόσβασης στους χώρους λατρείας που ελήφθησαν για την αντιμετώπιση της πανδημίας, τα ζητήματα που θέτει επί τάπητος η θρησκευτική ελευθερία και δη η ελευθερία της λατρείας, τη στάση των ετέρων θρησκευτικών κοινοτήτων, αλλά και την έλλειψη συντονισμού μεταξύ των Ορθοδόξων Εκκλησιών έναντι της τρέχουσας κρίσης (εκκλησία, ορθοδοξία, χριστιανισμός, ελευθερία λατρείας, Οικουμενικό Πατριαρχείο, σχέσεις Κράτους-Εκκλησίας, Ελλάδα, θρησκεία, εκκλησιαστική ιστορία).