Το Σάββατο 21 Οκτωβρίου 2017 στο Νέο Δημαρχιακό Μέγαρο Θεσσαλονίκης ολοκληρώθηκαν με επιτυχία οι εργασίες της ημερίδας του Κέντρου Ελληνικής Γλώσσας, με θέμα «Τοῦ ἑλληνίζειν ἀγαθοὶ διδάσκαλοι οἱ πολλοί*: Τα γλωσσικά λάθη και η αξιοποίησή τους κατά τη γλωσσική διδασκαλία».

Την ημερίδα, που ήταν αφιερωμένη στον αείμνηστο γλωσσολόγο – καθηγητή του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης Ευάγγελο Πετρούνια (1934 – 2016), την παρακολούθησαν πάνω από 200 άτομα, κυρίως φιλόλογοι, ενώ μεταδόθηκε και διαδικτυακά μέσω live streaming.

Την εκδήλωση τίμησε με την παρουσία του ο Υφυπουργός Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων Κωνσταντίνος Ζουράρις, ενώ με επιστολές τους χαιρέτισαν τις εργασίες της ημερίδας ο Υφυπουργός Εξωτερικών Γιάννης Αμανατίδης και ο Πρόεδρος της Ειδικής Μόνιμης Επιτροπής Ελληνισμού της Διασποράς της Βουλής των Ελλήνων Αλέξανδρος Τριανταφυλλίδης.

Η ημερίδα διοργανώθηκε από το Κέντρο Ελληνικής Γλώσσας, υπό την επιστημονική επίβλεψη του Προέδρου του Κέντρου Ελληνικής Γλώσσας, Ομότιμου καθηγητή της Φιλοσοφικής Σχολής του Α.Π.Θ, Ιωάννη Καζάζη, σε συνεργασία με το Πανεπιστήμιο Λευκωσίας στο πλαίσιο του από κοινού μεταπτυχιακού τους προγράμματος «Διδασκαλία της Ελληνικής ως δεύτερης/ξένης γλώσσας».

Κατά τη διάρκεια της ημερίδας τονίστηκε ιδιαίτερα η συμβολή του αείμνηστου καθηγητή Πετρούνια στον χώρο της Γλωσσολογίας με το σημαντικό συγγραφικό του έργο, αλλά και το σπάνιο διδακτικό χάρισμά του να απλοποιεί τα πλέον πολύπλοκα και σύνθετα γλωσσολογικά φαινόμενα με τρόπο δημιουργικό και να τα κάνει κατανοητά στο ευρύ κοινό. Τα πρωτοποριακά στοιχεία του έργου του αναδείχθηκαν μέσω των ανακοινώσεων διακριμένων καθηγητών του ΕΚΠΑ και του ΑΠΘ, που συσχέτισαν το έργο του αείμνηστου Ευάγγελου Πετρούνια με το θέμα της ημερίδας. Ακολούθησε συζήτηση στρογγυλής τράπεζας με μεταπτυχιακούς φοιτητές πάνω στα χαρακτηριστικά και στη χρηστικότητα της σπουδής της Ελληνικής ως δεύτερης/ξένης γλώσσας, την οποία συντόνισε η Polina Mackay, αναπληρώτρια καθηγήτρια του Πανεπιστημίου Λευκωσίας.