Προσελκύει το επιστημονικό ενδιαφέρον με συμμετοχές από ολόκληρη την υφήλιο

Μεγάλο ενδιαφέρον παρουσιάζει ο διεθνής Διαγωνισμός Πρόβλεψης “Makridakis 4” ή “M4 Forecasting Competition”, ο οποίος προκηρύχθηκε στις αρχές Ιανουαρίου από τον Καθηγητή Σπύρο Μακριδάκη, πρωτοπόρο στον τομέα και, κατά πολλούς, πατέρα των μεθόδων και τεχνικών πρόβλεψης. Στο Διαγωνισμό συμμετέχουν ήδη 200 ομάδες από 42 χώρες, με τους περισσότερους συμμετέχοντες, επιστήμονες και ακαδημαϊκοί, να προέρχονται από τις ΗΠΑ, την Ινδία, το Ηνωμένο Βασίλειο και τη Βραζιλία.

Ο 4ος Διαγωνισμός Πρόβλεψης διοργανώνεται από το Ινστιτούτο για το Μέλλον (Institute For the Future – IFF) του Πανεπιστημίου Λευκωσίας, με τη στήριξη της Μονάδας Προβλέψεων & Στρατηγικής του Εθνικού Μετσόβιου Πολυτεχνείου Αθηνών. Επιδιώκει να προσδιορίσει την ακριβέστερη μέθοδο/μεθόδους πρόβλεψης για διαφορετικούς τύπους προγνώσεων. Για να δώσει ακριβείς και αδιαμφισβήτητες απαντήσεις, ο M4 θα χρησιμοποιήσει 100,000 πραγματικές χρονοσειρές και θα ενσωματώσει όλες τις σημαντικές μεθόδους πρόβλεψης, συμπεριλαμβανομένων αυτών που βασίζονται στην Τεχνητή Νοημοσύνη, καθώς και τις πιο παραδοσιακές στατιστικές.

Εταιρείες κολοσσοί όπως το UBER και η Amazon στηρίζουν τον Διαγωνισμό M4, οι οποίες θα απονείμουν στους νικητές χρηματικά έπαθλα, καθώς και τιμητικά βραβεία για τη μέθοδο που θα επιτύχει τις πιο ακριβείς προβλέψεις διαστημάτων εμπιστοσύνης.

Η προθεσμία υποβολής συμμετοχής λήγει στις 31 Μαΐου 2018. Για περισσότερες πληροφορίες σχετικά με το Διαγωνισμό Πρόβλεψης M4 και για να υποβάλετε αίτηση, επισκεφθείτε τον ιστότοπο: www.m4.unic.ac.cy