Το επόμενο βήμα προς την κανονικότητα-Σε ποιους χώρους καταργείται το SafePass

Προς αναθεώρηση των πρωτοκόλλων, που ισχύουν σε χώρους που πουλούν είδη πρώτης ανάγκης, προχωρά το Υπουργείο Υγείας, με την πρόταση που βρίσκεται στο τραπέζι και φαίνεται να προκρίνεται, είναι η κατάργηση της επίδειξης του SafePass στους συγκεκριμένους χώρους.

Το Υπουργείο Υγείας έχει ήδη ξεκινήσει τις διαβουλεύσεις με τους ειδικούς, ώστε να ετοιμάσουν την ατζέντα των εισηγήσεων, για το επόμενο βήμα προς την κανονικότητα. Αυτό είναι η απλοποίηση των μέτρων και προς αυτή την κατεύθυνση, οι ειδικοί έχουν ετοιμάσει ήδη κάποιες προτάσεις, που έχουν αρχίσει να συζητούνται.

Συγκεκριμένα, μία εξ αυτών είναι και η αναθεώρηση των πρωτοκόλλων και το τι θα ζητείται από τους πολίτες, σε καταστήματα που πουλούν είδη πρώτης ανάγκης, όπως φούρνοι, φαρμακεία, υπεραγορές και περίπτερα.

«Αυτό γίνεται επειδή θέλουμε να προχωρούμε σε συνάρτηση με τις άλλες χώρες, αλλά εμείς το κάνουμε σταδιακά, με πιο αργά και σταθερά βήματα», εξήγησε στον REPORTER το μέλος της Συμβουλευτικής Επιστημονικής Επιτροπής και καθηγητής Μικροβιολογίας/Μοριακής Ιολογίας της Ιατρικής Σχολής του Πανεπιστημίου Λευκωσίας Δρ Πέτρος Καραγιάννης.

Την ίδια ώρα, δεν φαίνεται να υπάρχει πάνω στο τραπέζι οποιαδήποτε πρόταση για κατάργηση της μάσκας, αφού η απόφαση για τα SafePass αφορούν και τους ανεμβολίαστους. Παράλληλα, η πρόταση αφορά αυστηρά τους συγκεκριμένους χώρους. «Σε περίπτωση των εμπορικών κέντρων και των καταστημάτων που πουλούν είδη ένδυσης ή υπόδησης, τότε θα χρειάζεται να επιδεικνύουν SafePass».

Ο κ. Καραγιάννης παρουσιάζεται αισιόδοξος ότι η εν λόγω πρόταση θα λάβει την έγκριση του Υπουργικού Συμβουλίου, την ερχόμενη εβδομάδα, όταν και θα καταθέσει ο υπουργός Υγείας τις εισηγήσεις τους, ωστόσο δεν γνωρίζει με ακρίβεια πότε αναμένεται να τεθεί σε ισχύ.

Με αρνητικό rapid στα κέντρα διασκέδασης

Υπενθυμίζεται ότι ο υπουργός Υγείας και η ΣΕΕ κλείδωσαν στις αποφάσεις για την είσοδο στα νυχτερινά κέντρα διασκέδασης και όπως προκρίνεται, θα γίνεται με την προσκόμιση αρνητικού rapid test 24 ωρών, ανεξαρτήτου εμβολιαστικής κάλυψης. Αυτό θα γίνεται σε όλα τα νυχτερινά μουσικοχορευτικά κέντρα διασκέδασης, καθώς επίσης και σε χώρους εστίασης, χωρητικότητας 150 ατόμων και άνω.

Όπως αναφέρει το Υπουργείο Υγείας, οι χώροι εστίασης που εμπίπτουν σε αυτή την κατηγορία, θα πρέπει να δηλώσουν στο Υπουργείο ότι έχουν ζωντανή μουσική και χώρο για χορό και θα πρέπει να ενημερώνει τους πελάτες για τα νέα μέτρα. Σε περίπτωση που μία ταβέρνα ή χώρος εστίασης, που θα έχει κάτω των 150 πελατών, τότε οι διαδικασίες ενδεχομένως να είναι διαφορετικές για τους εμβολιασμένους, αλλά για τους ανεμβολίαστους δεν θα υπάρξει διαφοροποίηση.

Source: Το επόμενο βήμα προς την κανονικότητα-Σε ποιους… | Reporter Cyprus | Τοπικές Ειδήσεις