Θετικοί στους εκκλησιασμούς του Πάσχα οι Επιδημιολόγοι – Τι δήλωσε o Δρ Καραγιάννης για τη μετάλλαξη του ιού και τα μέτρα (ηχητικό)

Η συμβουλευτική Επιτροπή του Υπουργείου Υγείας εξέφρασε την άποψη ότι οι εκκλησιασμοί κατά την περίοδο της Μεγάλης Εβδομάδας είναι δυνατό να πραγματοποιηθούν στους αυλόγυρους των εκκλησιών, νοουμένου ότι θα τηρηθούν όλα τα μέτρα προστασίας με τήρηση αποστάσεων μεταξύ των πιστών αλλά και αυστηρή επιτήρηση.

Μιλώντας στον Πολίτη 107.6 & 97.6, το μέλος της συμβουλευτικής Επιτροπής για θέματα πανδημίας του Υπουργείου Υγείας, Καθηγητής Μικροβιολογίας/Μοριακής Ιολογίας στο Πανεπιστήμιο Λευκωσίας, Πέτρος Καραγιάννης, ανέφερε ότι από τον Ιανουάριο και έπειτα τα μέτρα που είχαν τεθεί σε εφαρμογή για περιορισμό της εξάπλωση του κορωνοϊού είχαν αποδώσει ικανοποιητικά μέχρι τη στιγμή που επικράτησε στην Κύπρο το βρετανικό στέλεχος του ιού. Εξήγησε πως το συγκεκριμένο στέλεχος του ιού ευθύνεται για την αύξηση των κρουσμάτων όχι μόνο στην Κύπρο αλλά και σε ολόκληρη την Ευρώπη, λόγω της υψηλής του μεταδοτικότητας. Η εμπειρία έδειξε ότι το βρετανικό στέλεχος προκαλεί πιο βαριά συμπτωματολογία, πρόσθεσε. Ξεκαθάρισε δε, πως τα υφιστάμενα μέτρα είναι ικανοποιητικά με την προϋπόθεση ότι πολίτες τηρούν τα πρωτόκολλά. Σε ότι αφορά τα εμβόλια σε συνδυασμό με τις μεταλλάξεις του νέου κορωνοϊού, ο Δρ Καραγιάννης σημείωσε πως για το εμβόλιο της Pfizer θα χρειαστεί ενδεχομένως και 3η δόση για ικανοποιητική ανοσία.

Κληθείς να σχολιάσει τις χθεσινές δηλώσεις του Αρχιεπισκόπου Χρυσόστομου Β’, ο οποίος έκανε λόγο για συνεννόηση με τον Πρόεδρο της Δημοκρατίας αναφορικά με το πως θα πραγματοποιηθούν οι λειτουργίες/εσπερινοί της Μεγάλης Εβδομάδας, ο Δρ Καραγιάννης αρκέστηκε να αναφέρει πως η Επιτροπή έχει κάνει κάποιες εισηγήσεις σε ότι αφορά το θέμα, ωστόσο εναπόκειται στο Υπουργικό Συμβούλιο να αποφασίσει, όπως είπε. Ξεκαθάρισε ωστόσο πως η άποψη της επιδημιολογικής ομάδας είναι ότι μπορούν οι πιστοί να βρίσκονται στον αυλόγυρο των εκκλησιών, νοουμένου ότι θα τηρούνται τα μέτρα πρόληψης και προφύλαξης από το νέο κορωνοϊό και θα υπάρχει επιτήρηση.

Ακούστε την παρέμβαση του Δρος Καραγιάννη στην «Πρωινή Επιθεώρηση» που μεταδίδεται από τον Πολίτη 107.6 & 97.6: