ERASMUS+ ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ ΦΟΙΤΗΣΗΣ | Διεθνής Κινητικότητα

Πρόσκληση υποβολής αιτήσεων

• ΕΑΡΙΝΟ ΕΞΑΜΗΝΟ 2025

• Προθεσμία Υποβολής Αίτησης: Παρασκευή, 31 Μαΐου, 2024

Οι φοιτητές που ενδιαφέρονται να βιώσουν ένα μη ευρωπαϊκό ακαδημαϊκό περιβάλλον και κουλτούρα θα πρέπει να εξετάσουν τις επιλογές που είναι διαθέσιμες για το πρόγραμμα σπουδών τους.

Δείτε πιο κάτω την χρηματοδότηση που παρέχεται για τις διεθνείς χώρες:

Erasmus+ Long-Term Study Mobility

International Mobility Countries Monthly Amount
Ukraine, Georgia, Montenegro, Thailand, Japan, Russia, Rwanda, Jordan, China, Israel, Lebanon, USA €700

Fewer Opportunities participants, top-up additional €250

Erasmus+ Blended & Doctoral Short-Term Mobility

Period Daily Amount per participant
5-14 days €79
15-30 days €56
Top-up for fewer opportunities participants Daily amount per participant
5-14 days €100
15-30 days €150

Erasmus+ Travel Grant**

Distance in km Amount per participant
10-99 €23
100-499 €180
500-1999 €275
2000-2999 €360
3000-3999 €530
4000-7999 €820
8000+ €1500

*The respective travel grant based on the actual Distance in km by using the EU Distance Calculator

**Available ONLY to participants who travel FROM Cyprus to the destination country.

Για διευκρινίσεις σχετικά με τη διεθνή κινητικότητα, οι αιτούντες μπορούν να επικοινωνήσουν με το Γραφείο Erasmus του Πανεπιστημίου Λευκωσίας.

Για να υποβάλει αίτηση ο/η υποψήφιος/α φοιτητής/τρια πρέπει να πληροί τα ακόλουθα κριτήρια:

1. Οι φοιτητές/τριες που επιλέγουν να επιστρέψουν στην πατρίδα τους θα έχουν λιγότερη προτεραιότητα στην επιλογή. Θα αναγράφονται τελευταίοι κατά τη διαδικασία επιλογής και θα θεωρούνται επιλέξιμοι για χρηματοδότηση μόνο εάν υπάρχει διαθέσιμη επιχορήγηση. Ωστόσο, εάν επιλεγεί ένας φοιτητής/τρια, επιτρέπεται να λάβει το ίδιο ποσό με τους άλλους φοιτητές, ανεξαρτήτως της χώρας καταγωγής τους. Διαφορετικά, θα πραγματοποιηθεί κινητικότητα μηδενικής επιχορήγησης ή κινητικότητα με την ελάχιστη επιλέξιμη περίοδο χρηματοδότησης που είναι 2 μήνες.
  2. Λόγω περιορισμένων επιχορηγήσεων, σε ορισμένους συμμετέχοντες μπορεί να προσφερθεί κινητικότητα με μηδενική χρηματοδότηση ή μειωμένης χρηματοδότησης από το πρόγραμμα Erasmus+. Η χρηματοδότηση θα συζητηθεί λεπτομερώς με κάθε συμμετέχοντα μετά από την επιτυχημένη επιλογή τους στο πρόγραμμα.
  3. Οι φοιτητές/τριες εξ αποστάσεως εκπαίδευσης πρέπει να κάνουν τη σπουδαστική τους κινητικότητα σε άλλη χώρα από τη χώρα καταγωγής τους και τη χώρα του Πανεπιστημίου καταγωγής τους (Κύπρος).
  4. Προτεραιότητα θα δοθεί σε φοιτητές/τριες του τρίτου (junior) έτους. Οι φοιτητές που δεν έχουν ολοκληρώσει ακόμη 24 πιστωτικές μονάδες ECTS μπορούν ωστόσο να υποβάλουν αίτηση για κινητικότητα στο δεύτερο έτος/εξάμηνο.
  5. Συνιστάται ιδιαίτερα οι αιτούντες να έχουν καλή γνώση της επίσημης γλώσσας διδασκαλίας του Ιδρύματος υποδοχής.

Λάβετε υπόψη ότι για να αποκτήσετε πρόσβαση στις Google Drive Forms, θα πρέπει να γίνει μέσω ενός λογαριασμού GMAIL. Πριν ξεκινήσετε τη συμπλήρωση της ηλεκτρονικής αίτησης, βεβαιωθείτε ότι έχετε σαρωμένα αντίγραφα των πιο κάτω αρχείων:

1. Αντίγραφο ταυτότητας ή Διαβατηρίου
  2. Αποδεικτικό Γλωσσομάθειας (Εάν δεν υπάρχει επίσημη πιστοποίηση (π.χ.IGCSE, IELTS, TOEFL, κ.λπ.), μπορείτε να ζητήσετε επιβεβαίωση από το γραφείο B5 ή επικοινωνήστε με: [email protected])
  3. 1 μικρή φωτογραφία
  1. Προσωπική δήλωση-Ένα δακτυλογραφημένο κείμενο σχετικά με τη φιλοδοξία σας να συμμετάσχετε στο Πρόγραμμα Erasmus+, συμπεριλαμβανομένων των ακόλουθων σημείων:
    1. Ποιοι είναι οι προσωπικοί και επαγγελματικοί σας στόχοι για τις Σπουδές σας στο Εξωτερικό;
    2. Τι είδους επιπλέον αξία θα παίρνατε από τις σπουδές σας στο εξωτερικό;
    3. Τι είδους χαρακτηριστικά πιστεύετε ότι είναι σημαντικά για να έχει ένας μαθητής που πηγαίνει στο Erasmus+;
    4. Πώς θα προωθούσατε την Κύπρο και το Πανεπιστήμιο Λευκωσίας κατά την ανταλλαγή σας στο εξωτερικό;
  2. Αναλυτική βαθμολογία (Μπορείτε να το ζητήσετε στο γραφείο Β5 ή επικοινωνήστε με: [email protected])
  3. Επίσημη Φοιτητική Άδεια Παραμονής (αφορά μη Ευρωπαίους συμμετέχοντες)

Πληροφορίες για τη συμπλήρωση της Αίτησης

Τα παραπάνω δικαιολογητικά είναι υποχρεωτικά για την αποδοχή της Αίτησης σας. Τα δικαιολογητικά θα πρέπει να τα υποβάλετε όλα σε ένα αρχείο ZIP.

! Βεβαιωθείτε ότι έχετε επιλέξει Ανώτατα Εκπαιδευτικά Ιδρύματα, τα οποία προσφέρουν το Πρόγραμμα Σπουδών σας.

Η προθεσμία για την υποβολή αίτησης λήγει την Παρασκευή, 31 Μαΐου, 2024.

Η Επιτροπή Επιλογής του Erasmus+ θα αξιολογήσει τα συμπληρωμένα Έντυπα Αίτησης και οι φοιτητές θα ενημερωθούν μέσω email για τα αποτελέσματα μετά τη λήξη της προθεσμίας υποβολής αιτήσεων, κατά τον Ιούλιο 2024.

Στοιχεία επικοινωνίας

Γραφείο Erasmus