Κινητικότητα Προσωπικού για Κατάρτιση

Κινητικότητα Προσωπικού

Όλοι/ες στο διδακτικό και διοικητικό προσωπικό πλήρους απασχόλησης έχουν την ευκαιρία να ταξιδέψουν σε περισσότερες από 300 ευρωπαϊκά και μη ευρωπαϊκά Ιδρύματα Εταίρους, ώστε να διδάξουν ή να τύχουν εκπαίδευσης στο εξωτερικό. Η ελάχιστη περίοδος για κινητικότητα είναι 2 μέρες και η μέγιστη μέχρι 2 μήνες ανάλογα με το διαθέσιμο κονδύλι του τρέχοντος ακαδημαϊκού έτους. Όλα τα μέλη του προσωπικού μπορούν να αιτηθούν για Ευρωπαϊκή Κινητικότητα ή Διεθνή Κινητικότητα κατά τη διάρκεια μιας ανοιχτής Κλήσης για Αιτήσεις στην αρχή κάθε ακαδημαϊκής χρονιάς. Οι σχετικές πληροφορίες για κάθε κλήση διανέμονται μέσω email σε όλους/ες ώστε να μπορούν να κάνουν την αίτηση. Μετά την απόφαση της Επιτροπής Erasmus, οι εγκεκριμένοι/ες συμμετέχοντες/ουσες λαμβάνουν επιχορήγηση για τα έξοδα ταξιδιού και διαμονής τους, ανάλογα με τον τύπο και τη διάρκεια της κινητικότητας.

Κινητικότητα Προσωπικού για Κατάρτιση
Η κινητικότητα προσωπικού για κατάρτιση υποστηρίζει την επαγγελματική ανάπτυξη του διδακτικού και μη διδακτικού προσωπικού με τη μορφή εκδηλώσεων κατάρτισης στο εξωτερικό (εξαιρούνται τα συνέδρια), εβδομάδων κατάρτισης προσωπικού, σεμιναρίων, εργαστηρίων, μαθημάτων, παρακολούθησης εν ώρα εργασίας και παρατήρησης σε ένα Ανώτατο Εκπαιδευτικό Ίδρυμα (συμπεριλαμβανομένων των μη εταίρων πανεπιστημίων) ή μια σχετική επιχείρηση. Το ίδρυμα αποστολής και το ίδρυμα/επιχείρηση υποδοχής πρέπει να έχουν συμφωνήσει για το πρόγραμμα των δραστηριοτήτων που θα αναληφθούν από τον/την επισκέπτη/τρια μέλος του προσωπικού, ολοκληρώνοντας μια Συμφωνία Κινητικότητας, πριν την έναρξη της περιόδου κινητικότητας. Οι συνάδελφοι μπορούν να χρησιμοποιήσουν την πλατφόρμα IMOTION σε περίπτωση που θα ήθελαν να ψάξουν για Διεθνείς Εβδομάδες Προσωπικού στο εξωτερικό, που αποτελούν είδος Κινητικότητας Προσωπικού για Κατάρτιση που επίσης καλύπτεται από χρηματοδότηση Erasmus.

Ευρωπαϊκή Κινητικότητα
Το διοικητικό ή διδακτικό προσωπικό που θα ήθελαν να αιτηθούν για κινητικότητα κατάρτισης, μπορούν να πάνε σε οποιοδήποτε πανεπιστήμιο (συμπεριλαμβανομένων των Ιδρυμάτων Εταίρων) ή επιχείρηση/γραφείο/εταιρεία της επιθυμίας τους, νοουμένου ότι θα γίνουν αποδεχτοί/ές και ότι οι οργανισμοί υποδοχής αποτελούν νόμιμη οντότητα. Στην περίπτωση Ανώτατων Εκπαιδευτικών Ιδρυμάτων, τα πανεπιστήμια πρέπει να κατέχουν τον Χάρτη Erasmus για την Ανώτατη/Τριτοβάθμια Εκπαίδευση (ECHE).

Διάρκεια:

• Τουλάχιστον 2 μέρες και το πολύ 2 μήνες. Το πανεπιστήμιο μπορεί να καθορίσει μια μέγιστη περίοδο της χρηματοδοτούμενης παραμονής στο εξωτερικό, βάσει του διαθέσιμου κονδυλίου του τρέχοντος έτους. Παρακαλούμε πατήστε εδώ για να έχετε πρόσβαση στη λίστα των πανεπιστημίων εταίρων εντός των χωρών του προγράμματος Erasmus+

Διεθνής Κινητικότητα
Το γραφείο Erasmus του UNIC παρέχει χρηματοδότηση για κινητικότητα εκπαίδευσης και κατάρτισης στις Χώρες Εταίρους σε όλο τον κόσμο.  Τα μέλη του προσωπικού που ενδιαφέρονται να βιώσουν ένα μη ευρωπαϊκό ακαδημαϊκό περιβάλλον και πολιτισμό θα πρέπει να αποταθούν στο Γραφείο Erasmus προκειμένου να παραλάβουν τη Λίστα Εταίρων της τρέχουσας ακαδημαϊκής χρονιάς.

• Διάρκεια για Διεθνή Κινητικότητα: τουλάχιστον 5 μέρες κινητικότητας. Περισσότερες λεπτομέρειες για τις μέρες και τα διαθέσιμα μέρη μπορούν να διατεθούν από το Γραφείο Erasmus

Παρακαλούμε όπως επικοινωνήσετε με το Γραφείο Erasmus του UNIC για περισσότερες πληροφορίες.