Σχετικά με το Erasmus

Tο πρόγραμμα Erasmus+ είναι ένα από τα πιο επιτυχημένα εκπαιδευτικά χρηματοδοτικά προγράμματα στον κόσμο! Προσφέρει τη μοναδική ευκαιρία στους/στις φοιτητές/τριες του UNIC να σπουδάσουν ή να έχουν πρακτική άσκηση στο εξωτερικό σε μια άλλη χώρα για μια περίοδο τουλάχιστον 2 μηνών μέχρι το πολύ 12 μήνες ανά κύκλο σπουδών.

Οι απόφοιτοι/ες του UNIC μπορούν επίσης να αποκτήσουν την πρώτη τους εργασιακή εμπειρία στο εξωτερικό αμέσως μετά την αποφοίτησή τους και εντός 12 μηνών μετά την απόκτηση του πτυχίου τους. Παρότι το πρόγραμμα έχει ένα ευρωπαϊκό χαρακτήρα, προσφέρει επίσης τη δυνατότητα για ταξίδια πέρα από τα σύνορα της Ευρωπαϊκής Ένωσης.

Πέρα από φοιτητικές ευκαιρίες, το Πρόγραμμα Erasmus+ προσφέρει επίσης την ευκαιρία σε εκπαιδευτικό και διοικητικό προσωπικό πλήρους απασχόλησης να υλοποιήσουν χρηματοδοτούμενη κινητικότητα για διδακτικές εργασίες ή εκπαιδευτικούς σκοπούς στο εξωτερικό.

Γενικά παρέχεται επιχορήγηση σε συμμετέχοντες που ταξιδεύουν στο εξωτερικό! Μπορείτε να επικοινωνήσετε με το Γραφείο Erasmus του UNIC για περισσότερες πληροφορίες.

Γιατί να συμμετέχετε;

Οι φοιτητές/τριες και απόφοιτοι/ες έχουν πολλούς διαφορετικούς λόγους για να συμμετέχουν σε αυτό το μοναδικό Πρόγραμμα ανταλλαγής. Πέρα από μια χρηματοδοτούμενη εμπειρία στο εξωτερικό, οι φοιτητές/τριες, απόφοιτοι/ες, το διοικητικό και ακαδημαϊκό προσωπικό μπορείτε να:

• Αναπτυχθείτε προσωπικά, επαγγελματικά και ακαδημαϊκά.
  • Αποκτήσετε νέες μεταφέρσιμες δεξιότητες και να ενισχύσετε την απασχολησιμότητά σας.
  • Διευρύνετε τους ορίζοντές σας – φυσικά και νοητικά!
  • Δεχθείτε οικονομική υποστήριξη.
  • Αυξάνετε τα κίνητρά σας για μάθηση.
  • Αναπτύξετε πολιτισμική επίγνωση και ευρύτητα πνεύματος.
  • Ενισχύσετε την αυτοπεποίθησή σας.
  • Αποκτήσετε γνώση σε νέα θέματα ή διδακτικές μεθόδους.
  • Βελτιώσετε και αποκτήσετε γλωσσικές δεξιότητες.

Τα στατιστικά δείχνουν ότι οι απόφοιτοι/ες με εμπειρία Erasmus αυξάνουν δραματικά τις πιθανότητές τους για απασχόληση! Για περισσότερες πληροφορίες, μπορείτε να ρίξετε μια ματιά στη Μελέτη Επίδρασης του Erasmus, που διεξήχθη από την Ευρωπαϊκή Επιτροπή εδώ.