Κινητικότητα Προσωπικού για Διδασκαλία

Κινητικότητα Προσωπικού

Όλοι/ες στο διδακτικό και διοικητικό προσωπικό έχουν την ευκαιρία να ταξιδέψουν σε περισσότερα από 300 ευρωπαϊκά και μη ευρωπαϊκά Ιδρύματα Εταίρους, ώστε να διδάξουν ή να λάβουν κατάρτιση στο εξωτερικό. Η ελάχιστη περίοδος για κινητικότητα είναι 2 μέρες και η μέγιστη 2 μήνες ανάλογα με το διαθέσιμο κονδύλι της τρέχουσας ακαδημαϊκής χρονιάς. Όλοι/ες στο προσωπικό μπορούν να αιτηθούν για Ευρωπαϊκή Κινητικότητα ή Διεθνή Κινητικότητα κατά τη διάρκεια μιας ανοιχτής Κλήσης για Αιτήσεις στην αρχή κάθε ακαδημαϊκής χρονιάς. Οι σχετικές πληροφορίες για κάθε κλήση διανέμονται μέσω email σε όλους/ες ώστε να μπορούν να κάνουν την αίτηση. Μετά την απόφαση της Επιτροπής Erasmus, οι εγκεκριμένοι/ες συμμετέχοντες/ουσες λαμβάνουν επιχορήγηση για τα έξοδα ταξιδιού και διαμονής τους, ανάλογα με τον τύπο και τη διάρκεια της κινητικότητας.

Κινητικότητα Προσωπικού για Διδασκαλία (Staff Teaching AssignmentSTA)
Μόνο διδακτικό προσωπικό πλήρους απασχόλησης είναι επιλέξιμο για κινητικότητα διδασκαλίας. Το ίδρυμα υποδοχής πρέπει να έχει συμφωνήσει για το πρόγραμμα δραστηριοτήτων που θα αναλάβει ο/η επισκέπτης/τρια καθηγητής/τρια, με την ολοκλήρωση μιας Συμφωνίας Κινητικότητας, πριν την έναρξη της περιόδου κινητικότητας. Η διδασκαλία πρέπει να ενσωματωθεί στο πρόγραμμα σπουδών του ιδρύματος υποδοχής. Η κινητικότητα προσωπικού για διδασκαλία μπορεί να είναι σε οποιοδήποτε αντικείμενο/ακαδημαϊκό κλάδο. Συνιστάται ιδιαίτερα ενώ το προσωπικό βρίσκεται σε κινητικότητα, να συμμετέχει σε δραστηριότητες στη χώρα υποδοχής, όπως την παράδοση παρουσιάσεων σχετικά με το Πανεπιστήμιο Λευκωσίας, τη συνάντηση με πιθανούς/ες φοιτητές/τριες και/ή για μελλοντικές συνεργασίες. Σε περιπτώσεις διδασκαλίας σε Χώρες του Προγράμματος, το ίδρυμα υποδοχής θα πρέπει να είναι κάτοχος του Χάρτη Erasmus για την Ανώτατη/Τριτοβάθμια Εκπαίδευση και να έχει υπογράψει μια διοργανική συμφωνία με το Πανεπιστήμιο Λευκωσίας.

Ευρωπαϊκή Κινητικότητα
Τα μέλη του προσωπικού που ενδιαφέρονται για κινητικότητα διδασκαλίας σε ένα  από τα πανεπιστήμια εταίρους που βρίσκονται στην Ευρώπη θα πρέπει να ψάξουν στη λίστα των Πανεπιστημίων με τα οποία το UNIC έχει συνάψει διμερή συμφωνία. Επί του παρόντος, το UNIC συνεργάζεται με 27 διαφορετικές ευρωπαϊκές χώρες και έχει πέραν από 300 διμερείς συμφωνίες με διαφορετικά ιδρύματα τριτοβάθμιας εκπαίδευσης για ακαδημαϊκές ανταλλαγές.

Διάρκεια:

• Διδασκαλία: Τουλάχιστον 2 μέρες και προσωρινά το πολύ 2 μήνες που θα περιλαμβάνουν τουλάχιστον 8 ώρες διδασκαλίας.

Διεθνής Κινητικότητα
Το Γραφείο Erasmus του UNIC παρέχει χρηματοδότηση για κινητικότητες διδασκαλίας και κατάρτισης σε Χώρες Εταίρους σε όλο τον κόσμο. Τα μέλη προσωπικού που ενδιαφέρονται να έχουν την εμπειρία ενός μη ευρωπαϊκού ακαδημαϊκού περιβάλλοντος και πολιτισμού πρέπει να επικοινωνήσουν με το Γραφείο Erasmus ώστε να παραλάβουν τη Λίστα Εταίρων της τρέχουσας ακαδημαϊκής χρονιάς.

• Διάρκεια για Διεθνή Κινητικότητα: τουλάχιστον 5 μέρες κινητικότητας. Μπορείτε να βρείτε περισσότερες λεπτομέρειες για τις μέρες και τα διαθέσιμα μέρη από το Γραφείο Erasmus

Παρακαλούμε όπως επικοινωνήσετε με το Γραφείο Erasmus του UNIC για περισσότερες πληροφορίες.