Δρ. Καραγιάννης: Πάμε προς νέα κορύφωση, ίσως με 6.000 κρούσματα (vid)

«Λίγο απρόσμενος ήταν ο αριθμός των χθεσινών κρουσμάτων», ανέφερε μεταξύ άλλων το μέλος της Συμβουλευτικής Επιστημονικής Επιτροπής, Καθηγητής Μικροβιολογίας/Μοριακής Ιολογίας της Ιατρικής Σχολής του Πανεπιστημίου Λευκωσίας Δρ Πέτρος Καραγιάννης.

Εξήγησε ότι πάμε προς μια νέα κορύφωση, ίσως με 6.000 κρούσματα ημερησίως, υποστηρίζοντας όμως ότι ίσως σήμερα πέσουν λίγο, αφού χθες έγιναν πολλά τεστ.

Συνέχισε αναφέροντας ότι «έχουμε πρόβλημα στην κοινότητα και μάλιστα μεγάλο αυτή τη στιγμή και εν απουσία περιοριστικών μέτρων η πτώση θα είναι πιο αργή. Πρέπει να αρχίσουμε να εφαρμόζουμε αυτά που ξέραμε, δηλαδή τα μέτρα αυτοπροστασίας».

Απέκλεισε το ενδεχόμενο αυστηροποίησης των μέτρων, «καμιά χώρα δεν το έχει κάνει, λαμβάνοντας υπόψη ότι έχουμε να κάνουμε με μια υποπαραλλαγή της Όμικρον. Αυτή ευθύνεται για την παρούσα έξαρση».

Source: Δρ. Καραγιάννης: Πάμε προς νέα κορύφωση, ίσως με 6.000 κρούσματα (vid) | News