Κάποιοι πολίτες αναφέρονται στις συνθήκες που επικράτησαν επι εποχής της γρίπης Α και στις συνθήκες που επικράτησαν με επιβολή περιορισμού για πρόληψη κάτα του κορωνοϊου , με την απορία γιατί δεν συνένη το ίδιο και στη περίπτωση της γρίπης Α όπου πάλι υπήρξαν αρκετοί θάνατοι.

Ο Καθηγητής Μικροβιολογίας-Μοριακής Ιολογίας της Ιατρικής Σχολής του Πανεπιστημίου Λευκωσίας και μέλος της επιδημιολογικής συμβουλευτικής ομάδας , Πέτρος Καραγιάννης μίλησε στο Τρίτο του ΡΙΚ , δίνοντας την δική του απάντηση στην συγκεκριμένη απορία που όπως ανέφερε την κάνουν αρκετοί πολίτες.

“Οσοι ρωτάνε το συγκεκριμενο πράγμα μάλλον δεν καταλαβαίνουν τι έχει γινει στην Ευρώπη και σε χώρες  όπως η Ιταλια, Γερμανια, Ισπανια ,Ηνωμένο Βασίλειο, οι οποίοι μετρούν χιλιάδες νεκρούς. Εμείς σαν μικρή Κύπρος δεν μπορούσαμε να έχουμε το ίδιο αποτέλεσμα , δηλαδή στα νοσοκομεία μας και η μονάδες εντατικής θεραπείας , αν αφήναμε τα πράγματα να εκδηλωθούν όπως λένε, τότε οι μονάδες εντατικής θεραπείας δε θα μπορούσαν να ανταπεξέλθουν. Ο κόσμος θα πέθαινε στους διαδρόμους των νοσοκομείων , έτσι απλά’

Οσον αφορά την διαφορά σχολίασε “Επειδή υπάρχει το εμβόλιο κατά της γρίπης Α υπάρχει ένα μεγάλο ποσοστό πληθυσμού που έχει ανοσία, εκείνοι που πεθαίνουν στο τέλος είναι εκείνοι που επιλέγουν να μην κάνουν το εμβόλιο. Ενω στην περίπτωση του κορωνοϊου κανείς μας δεν είχε ανοσία κατα του συγκεκριμένου ιού, δεν υπήρχε προστασία , ούτε η ανοσία της αγέλης υπήρχε. Αυτή δημιουργείται τώρα με τα κρούσματα που έχουμε. Κάποιες χώρες έχουν πιο ψηλή ανοσία απο την Κύπρο όπου είχαμε περιορισμένο αριθμό κρουσμάτων”.

Source: ΚΑΡΑΓΙΑΝΝΗΣ: ‘Αν δεν λαμβάναμε μέτρα ο κόσμος θα πέθαινε στους διαδρόμους των νοσοκομείων’ – Ποια η διαφορά με την γρίπη Α