Νέα και Εκδηλώσεις

Τελευταία Νέα

Η εκπαίδευση με έμφαση στην ενσυναίσθηση μπορεί να μετριάσει συγκρούσεις που προκύπτουν από πολιτισμικές ανισότητες

Με επιτυχία πραγματοποιήθηκε η Ημερίδα με τίτλο «Μετανάστευση και Εκπαίδευση: Πολιτικές και πρακτικές σε μια περίοδο αστάθειας». Σημαντικό συμπέρασμα της Ημερίδας είναι ότι η εκπαίδευση, η οποία δίνει έμφαση στην ενσυναίσθηση, την πολιτισμική νοημοσύνη και την προσαρμοστικότητα, μπορεί να μετριάσει τις συγκρούσεις που προκύπτουν από τις πολιτισμικές ανισότητες.

Εκπαιδευτική δράση Πανεπιστημίου Λευκωσίας στο Μουσείο Λαϊκής Τέχνης

Στα πλαίσια της συνεργασίας της έδρας UNESCO και του Τμήματος Παιδαγωγικών Σπουδών του Πανεπιστημίου Λευκωσίας, με το Μουσείο Λαϊκής Τέχνης, έχει πραγματοποιηθεί εκπαιδευτική δράση στις 6 Δεκεμβρίου 2023 στον χώρο του μουσείου, με έμφαση τη λαϊκή παράδοση και τον πολιτισμό του τόπου μας.

Διεθνές Συμπόσιο για την Κυπριακή Γραμματεία και την Αναγεννησιακή Λογοτεχνία

Επιμέλεια του τόμου Μελέτες για την Κυπριακή Συλλογή Αναγεννησιακών Ποιημάτων (Εθνικό ίδρυμα Ερευνών, 2022), από την Μαρίνα Ροδοσθένους-Μπαλάφα, Αν. Καθηγήτρια Νεοελληνικής Φιλολογίας, Πανεπιστήμιο Λευκωσίας

Όλες οι Εκδηλώσεις

Στόχος της ημερίδας να ρίξει φως στις προκλήσεις που αντιμετωπίζουν οι εκπαιδευτικοί ιθύνοντες στα σύγχρονα πλουραλιστικά περιβάλλοντα και να εντοπίσει προοπτικές για τη δημιουργία πιο περιεκτικών και αποτελεσματικών πολιτικών και πρακτικών. Η ημερίδα απευθύνεται σε εκπαιδευτικούς Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης, καθώς και σε επαγγελματίες οι οποίοι εργάζονται σε πολλαπλά πεδία εφαρμογής της Διαπολιτισμικής Εκπαίδευσης και Διαμεσολάβησης, όπως οργανισμοί, εταιρείες, μη κυβερνητικές οργανώσεις, κρατική και τοπική αυτοδιοίκηση.

Η ημερίδα απευθύνεται σε μαθητές/τριες λυκείου που φοιτούν σε δημόσια και ιδιωτικά σχολεία. Στόχος είναι οι μαθητές και οι μαθήτριες να γνωρίσουν το επάγγελμα του εκπαιδευτικού μέσω μιας καινοτόμου δράσης, η οποία θα αναδεικνύει τον τρόπο με τον οποίο «δωμάτια απόδρασης» (escape rooms), μπορούν να αξιοποιηθούν για να ενθαρρύνουν την ενεργητική μάθηση, την ομαδική εργασία, τη διάδραση, την κριτική σκέψη και τη δημιουργική λύση προβλημάτων.

Σκοπός της Ημερίδας είναι να ενημερώσει τους φοιτητές και τις φοιτήτριες για θέματα που αφορούν στην επαγγελματική τους μάθηση, ανάπτυξη και σταδιοδρομία, όπως είναι οι εξετάσεις διορίσιμων εκπαιδευτικών και οι απαραίτητες προϋποθέσεις για μια πετυχημένη συνέντευξη.

This seminar is part of the Research Skills Development Programme (RSDP) series.