Δρ. Πέτρου: Οι εταιρείες που καθυστερούν τους εμβολιασμούς και η Κολχικίνη

Για την  πιθανότητα χορήγησης της Κολχικίνης σε ασθενείς με COVID19 και τους λόγους για τους οποίους υπάρχει καθυστέρηση στο εμβολιαστικό πρόγραμμα στην Ευρώπη μίλησε στην εκπομπή, Πρωτοσέλιδο, ο επίκουρος Καθηγητής και συντονιστής του Προγράμματος Φαρμακευτικής του Πανεπιστημίου Λευκωσίας, Δρ. Χρίστος Πέτρου.

Όσον αφορά την χορήγηση της Κολχικίνης, ο δρ. Πέτρου είπε πως πρόκειται για ένα φάρμακο, που χρησιμοποιείται εδώ και δεκαετίες για την αρθρίτιδα και έχει γνωστές αντιφλεγμονώδεις ιδιότητες.

«Σ΄ αυτό το πλαίσιο κινούμαστε, ώστε να διαφανεί εάν μπορεί να βοηθήσει άτομα που έχουν προδιάθεση ή είναι θετικοί. Δοκιμάστηκε σε μια μικρή μελέτη στη Ευρώπη και μια μεγαλύτερη με την συμμετοχή της Ελλάδας, αλλά δεν υπάρχουν  μέχρι στιγμής επίσημα τα αποτελέσματα. Αυτό πρέπει να ελεγχθεί», είπε.

Σχολιάζοντας τους λόγους για τους οποίους παρατηρείται καθυστέρηση στο πρόγραμμα εμβολιασμού ο δρ. Πέτρου εξήγησε πως αυτό οφείλεται στις υπερβολικές προσδοκίες που προκάλεσαν συγκεκριμένες εταιρείες.

«Η καθυστέρηση οφείλεται στις υπερβολικές προσδοκίες που είχαμε με την έγκριση των εμβολίων. Κάποιες εταιρείες είχαν πει ότι είχαν περιορισμένα αποθέματα, άλλες εταιρείες όμως, είχαν μιλήσει για μεγάλες ποσότητες  από το καλοκαίρι και τώρα δεν έχει καν εγκριθεί το εμβόλιό τους», εξήγησε.

Ωστόσο πρόσθεσε στην Κύπρο τα εμβόλια τοποθετούνται χωρίς καθυστέρηση.

Τέλος ο δρ. Πέτρου είπε πως, «όταν έχουμε τα εμβόλια σε  μεγάλες ποσότητες, δεν θα χρειάζονται φαρμακευτικές προσεγγίσεις και θα έρθουμε στην καθημερινότητά μας. Το θέμα είναι να μειώσουμε την διασπορά του ιού στην κοινότητα».

Source: Δρ. Πέτρου: Οι εταιρείες που καθυστερούν τους εμβολιασμούς και η Κολχικίνη | News