Χρήσιμες συμβουλές: Απόσταση μεταξύ των ατόμων κατά την άσκηση

Ερευνητές από το Πανεπιστήμιο KL Leuven του Βελγίου και το Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο του Eindhoven της Ολλανδίας έδωσαν στην δημοσιότητα κάποια πολύ ενδιαφέροντα αποτελέσματα σχετικά με τις αποστάσεις που πρέπει να κρατάμε όταν κάνουμε άσκηση σε υπαίθριους χώρους τώρα με τον Covid-19.

Συγκεκριμένα οι ερευνητές εξέφρασαν την ανησυχία τους σχετικά με την απόσταση των 1.5-2 μέτρων μεταξύ των ατόμων που προτείνουν τα υπουργεία υγείας σε διάφορες χώρες σαν μέτρο για αποφυγή της εξάπλωσης του ιού. Αυτό όπως αναφέρουν ισχύει για κλειστούς και ανοιχτούς χώρους όταν δεν υπάρχει σωματική κίνηση/άσκηση. Κατά την άσκηση, ακόμη και σε ανοιχτούς-υπαίθριους χώρους οι συγκεκριμένοι ερευνητές θεωρούν μέσα από τα αποτελέσματα της έρευνας τους ότι θα πρέπει να κρατάμε μεγαλύτερη απόσταση. Αυτό οφείλετε στα σταγονίδια του αναπνευστικού συστήματος που μεταφέρονται στον αέρα από το άτομο και που μπορεί να μεταδώσουν τον ιό.
Συγκεκριμένα, εάν έχουμε μπροστά μας κάποιο άλλο άτομο οι συγκεκριμένοι ερευνητές προτείνουν:
– να κρατάμε τουλάχιστον 4-5 μέτρα απόσταση εάν η άσκηση είναι περπάτημα
– 10 μέτρα απόσταση όταν πάμε για τρέξιμο ή ποδήλατο σε χαμηλή ταχύτητα
– πάνω από 20 μέτρα απόσταση όταν κάνουμε ποδηλασία σε μεγάλη ταχύτητα.

Επίσης αναφέρουν ότι είναι προτιμότερο όταν κάνουμε άσκηση να είμαστε δίπλα (κρατώντας φυσικά κάποια απόσταση) από τον άλλο ασκούμενο και όχι πίσω του.
Όπως αναφέρουν και οι ίδιοι οι ερευνητές, τα αποτελέσματα αυτά δεν έχουν ακόμη δημοσιευτεί σε κάποιο επιστημονικό περιοδικό ώστε να περάσουν από την συνήθη διαδικασία που ακολουθείτε για τη δημοσίευση επιστημονικών ευρημάτων. Παρόλα αυτά επέλεξαν να τα δημοσιοποιήσουν από τώρα στο κοινό λαμβάνοντας υπόψη την κρίσιμη περίοδο που ζούμε όλοι τον τελευταίο καιρό.

Δρ. Χριστόφορος Γιαννάκη, Κλινικός Εργοφυσιολόγος, Επίκουρος Καθηγητής στο τμήμα Επιστημών Ζωής και Υγείας, Πρόγραμμα Επιστήμης του Αθλητισμού, Πανεπιστήμιο Λευκωσίας

– να κρατάμε τουλάχιστον 4-5 μέτρα απόσταση εάν η άσκηση είναι περπάτημα
– 10 μέτρα απόσταση όταν πάμε για τρέξιμο ή ποδήλατο σε χαμηλή ταχύτητα
– πάνω από 20 μέτρα απόσταση όταν κάνουμε ποδηλασία σε μεγάλη ταχύτητα.

Source: Χρήσιμες συμβουλές: Απόσταση μεταξύ των ατόμων κατά την άσκηση | Protathlima.com