Οι πρώην δικαστές Μύρων Νικολάτος και Φίλιππος Πατσαλίδης στη Νομική Σχολή του Πανεπιστημίου Λευκωσίας

Η Νομική Σχολή του Πανεπιστημίου Λευκωσίας ανακοινώνει πως οι διακεκριμένοι, προσφάτως αφυπηρετήσαντες Δικαστές της Κυπριακής Δημοκρατίας Μύρων Νικολάτος (τέως Πρόεδρος του Ανώτατου Δικαστηρίου) και Φίλιππος Πατσαλίδης (τέως Πρόεδρος του Στρατιωτικού Δικαστηρίου) θα ανήκουν στο δυναμικό της από το προσεχές ακαδημαϊκό εξάμηνο.

Η συνεργασία με τους δύο έμπειρους αφυπηρετήσαντες δικαστές εντάσσεται στη διαρκή προσπάθεια της Νομικής Σχολής για συγκερασμό της θεωρίας με την πράξη και να παράσχει στους φοιτητές της υψηλού επιπέδου θεωρητική και πρακτική κατάρτιση και να εφοδιαστούν με το αναγκαίο γνωσιακό οπλοστάσιο και νομικές δεξιότητες που θα τους καταστήσει ανταγωνιστικούς στη σύγχρονη αγορά εργασίας. Ο τ. Πρόεδρος του Ανώτατου Δικαστηρίου Μύρων Νικολάτος θα διδάξει μαθήματα εμβάθυνσης και συνταγματικό δίκαιο, ενώ ο τ. Πρόεδρος του Στρατιωτικού Δικαστηρίου Φίλιππος Πατσαλίδης θα διδάξει μαθήματα ποινικού δικαίου.