Νομικές Σπουδές και Επαγγελματικές Προοπτικές

Παρουσίαση των προγραμμάτων της Νομικής Σχολής του Πανεπιστημίου Λευκωσίας

Νέος Χώρος Διεξαγωγής: Ξενοδοχείο King George, Σύνταγμα, Αθήνα

Η Νομική Σχολή του Πανεπιστημίου Λευκωσίας, με περισσότερα από 25 χρόνια εμπειρίας στις νομικές σπουδές και πάνω από 1.300 φοιτητές, προσφέρει προγράμματα σπουδών σε προπτυχιακό και μεταπτυχιακό επίπεδο και οι τίτλοι σπουδών των αποφοίτων της τυγχάνουν αξιολόγησης/αναγνώρισης από τον Δ.Ο.Α.Τ.Α.Π.

Τα προγράμματα σπουδών μας στοχεύουν στο να εφοδιάσουν τους φοιτητές μας με ανταγωνιστικό πλεονέκτημα, έτσι ώστε να διασφαλίσουν αξιόλογες επαγγελματικές θέσεις (δικηγόροι, δικαστές, νομικοί σύμβουλοι, διευθυντικές θέσεις σε ιδιωτικές και πολυεθνικές εταιρείες και δημόσιοι αξιωματούχοι).

Η ετήσια ανασκόπηση της Νομικής Σχολής του Πανεπιστημίου Λευκωσίας παρουσιάζει ορισμένες από τις κύριες δραστηριότητες της Σχολής κατά τη διάρκεια του 2018, επιβεβαιώνοντας ότι πρόκειται για μια από τις πλέον δραστήριες σχολές του είδους της στην περιοχή.

Διαβάστε την ετήσια ανασκόπηση της Νομικής Σχολής εδώ

Την Τετάρτη, 4 Σεπτεμβρίου, θα πραγματοποιηθεί χαιρετισμός από διακριμένους αντιπροσώπους του νομικού επαγγέλματος στην Ελλάδα και αναλυτική παρουσίαση των σύγχρονων προκλήσεων των νομικών σπουδών και των επαγγελματικών τους προοπτικών από τον Κοσμήτορα και καθηγητές της Νομικής Σχολής. Θα ακολουθήσει παρουσίαση των προγραμμάτων της Νομικής Σχολής.

Χαιρετισμό θα απευθύνουν οι:

• Αργύρης Καρράς – Ομότιμος Καθηγητής Νομικής, Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών, και τέως Γενικός Γραμματέας της Ελληνικής Κυβέρνησης
  • Μιχάλης Μαργαρίτης – Αεροπαγίτης ε.τ και ad hoc Δικαστής του Ευρωπαϊκού Δικαστηρίου Δικαιωμάτων του Ανθρώπου
  • Κωνσταντίνος Χριστοδούλου – Καθηγητής Νομικής, Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών

Ομιλητές:

• Αχιλλεύς Αιμιλιανίδης – Κοσμήτορας Νομικής Σχολής Πανεπιστημίου Λευκωσίας
  • Νέστωρ Κουράκης – Καθηγητής Νομικής Σχολής Πανεπιστημίου Λευκωσίας
  • Ειρήνη Σταματούδη – Καθηγήτρια Νομικής Σχολής Πανεπιστημίου Λευκωσίας

Γενική Ενημέρωση για το Πανεπιστήμιο Λευκωσίας

Το εξειδικευμένο προσωπικό μας θα βρίσκεται στο χώρο για να παρέχει πληροφόρηση και να απαντήσει ερωτήσεις σχετικά με:

Είσοδος ελεύθερη για το κοινό

Για περισσότερες πληροφορίες επικοινωνήστε μαζί μας:
Πανεπιστήμιο Λευκωσίας
Γραφείο Ενημέρωσης και Εγγραφών Ελλάδας
Λεωφ. Μεσογείων 265, Νέο Ψυχικό, 15451, Αθήνα
801 100 1212 – 210 6748293 | [email protected]

Δηλώστε Ενδιαφέρον για Πρόγραμμα Σπουδών

Συμπληρώστε την πιο κάτω φόρμα για να δηλώσετε ενδιαφέρον για συγκεκριμένο πρόγραμμα σπουδών, και για να πάρετε περισσότερες πληροφορίες πριν την εκδήλωση. Με αυτό τον τρόπο θα απαντηθούν πολλές από τις ερωτήσεις σας πριν να σας γνωρίσουμε και από κοντά.