Loading Events

Διαδικτυακή Ημερίδα Ενημέρωσης: Γνωριμία με το Μεταπτυχιακό Πρόγραμμα Σπουδών στη Δημόσια Διοίκηση

Η εκδήλωση θα μεταδοθεί ζωντανά από τη Σελίδα του Πανεπιστημίου Λευκωσίας στο Facebook και από το κανάλι του Πανεπιστημίου Λευκωσίας στο YouTube.

Το Μεταπτυχιακό Πρόγραμμα στη Δημόσια Διοίκηση δίνει τη δυνατότητα για εξειδίκευση στο γνωστικό αντικείμενο της Δημόσιας Διοίκησης σε θεωρητικό και πρακτικό επίπεδο. Παρέχεται μεταπτυχιακή εκπαίδευση υψηλού επιπέδου σε λειτουργούς του ευρύτερου δημόσιου τομέα και σε άτομα που σκοπεύουν να απασχοληθούν στον τομέα αυτό.

Βασικός στόχος του Προγράμματος, το οποίο είναι το πρώτο στο είδος του που λειτούργησε στην Κύπρο, είναι η ανάπτυξη μίας οριζόντιας κουλτούρας μάθησης σε θέματα δημόσιας διοίκησης. Τα μέλη του ερευνητικού και διδακτικού προσωπικού έχουν επιστημονική εξειδίκευση και εμπειρία σε θέματα δημόσιας διοίκησης που αφορούν σε εθνικό και ευρωπαϊκό επίπεδο.

Ιδιαίτερη έμφαση δίνεται στην κατανόηση θεωρητικών υποδειγμάτων Δημόσιας Διοίκησης και την συστηματική εξέταση τους με τα μοντέλα και τις πρακτικές της Δημόσιας Διοίκησης στην Κύπρο, την Ελλάδα και την Ευρώπη. Υπό το πρίσμα αυτό, αναδεικνύεται η φύση και η λειτουργία της Δημόσιας Διοίκησης, αναλύεται ο τρόπος με τον οποίο οι τομείς και οι υπηρεσίες συσχετίζονται και αλληλοεπηρεάζονται, ενώ εντοπίζονται ζητήματα που χρίζουν ιδιαίτερης προσοχής με στόχο να παραχθεί πρακτική και εφαρμοζόμενη γνώση στην αντιμετώπιση των σημερινών προβλημάτων και προκλήσεων.

Στην συγκεκριμένη διαδικτυακή ημερίδα ενημέρωσης, θα έχετε την ευκαιρία να ενημερωθείτε από διακεκριμένα μέλη του ακαδημαϊκού προσωπικού για τη δομή του Μεταπτυχιακού Προγράμματος Σπουδών στη Δημόσια Διοίκηση, καθώς και για τις επαγγελματικές προοπτικές που παρέχει, ενώ ταυτόχρονα θα μπορείτε να υποβάλετε τα δικά σας ερωτήματα στους ακαδημαϊκούς. Παράλληλα, απόφοιτοι του προγράμματος θα μοιραστούν μαζί σας την εμπειρία τους ως φοιτητές στο Πανεπιστήμιο Λευκωσίας και πώς το πανεπιστήμιο τους στήριξε στην μετέπειτα ακαδημαϊκή και επαγγελματική τους πορεία. Τέλος, εκπρόσωπος του Τμήματος Εισδοχής Φοιτητών του Πανεπιστημίου Λευκωσίας θα σας ενημερώσει για τη διαδικασία εισδοχής και θα απαντήσει σε δικά σας ερωτήματα.

Συμμετέχουν:

• Δρ Γιώργος Κέντας
    Αναπληρωτής Καθηγητής
    Συντονιστής του Μεταπτυχιακού Προγράμματος στη Δημόσια Διοίκηση
  • Δρ Γιώργος Τσαούσης
    Λέκτορας

Παρουσίαση και Συντονισμός:

• Νίκη Ζαχαριάδου
    Σύμβουλος Εισδοχής Φοιτητών

Το Πανεπιστήμιο Λευκωσίας συγκαταλέγεται ανάμεσα στα 1000 καλύτερα πανεπιστήμια του κόσμου, σύμφωνα με το Times Higher Education (THE) World University Rankings 2021. Πρόκειται για το μεγαλύτερο σε αριθμό φοιτητών πανεπιστήμιο στην Κύπρο, με περισσότερους από 14,000 φοιτητές (εξ αποστάσεως και δια ζώσης), και το πλέον διεθνοποιημένο της χώρας, καθώς οι φοιτητές του προέρχονται από περισσότερες από 100 χώρες.

Το Πανεπιστήμιο δέχεται αιτήσεις για εγγραφές στο Χειμερινό ακαδημαϊκό εξάμηνο 2021, του οποίου τα μαθήματα αρχίζουν στις 27 Σεπτεμβρίου 2021.

Δηλώστε Ενδιαφέρον για Πρόγραμμα Σπουδών

Συμπληρώστε την πιο κάτω φόρμα για να δηλώσετε ενδιαφέρον για συγκεκριμένο πρόγραμμα σπουδών, και για να πάρετε περισσότερες πληροφορίες πριν την εκδήλωση. Με αυτό τον τρόπο θα απαντηθούν πολλές από τις ερωτήσεις σας πριν να σας γνωρίσουμε και από κοντά.