Loading Events

Η εκδήλωση θα γίνει στις 3 Δεκεμβρίου 2013, στις 6.00 μ.μ. στο Αμφιθέατρο UNESCO, στο Πανεπιστήμιο Λευκωσίας.

Σε αυτή την πρώτη συζήτηση στρογγυλής τραπέζης για το θέμα θα λάβουν μέρος η καθηγήτρια Βιοχημείας του Πανεπιστημίου Λευκωσίας, δρ. Καίτη Δημολιού, η οποία θα μιλήσει για την «Μοριακή Βάση των Θεραπευτικών και Ψυχοδραστικών Ενεργειών της Κάνναβης», και ο βουλευτής του Κινήματος Οικολόγων Περιβαλλοντιστών, κ. Γιώργος Περδίκης, ο οποίος θα παρουσιάσει την εισήγηση του με θέμα: «Η Χρήση της Κάνναβης για Ιατρικούς και Βιομηχανικούς Σκοπούς».

Στη συζήτηση θα συμμετάσχουν επίσης με δεκάλεπτες ομιλίες εκπρόσωποι από την Γενική Εισαγγελία της Δημοκρατίας, το Τμήμα Γεωργίας του Υπουργείου Γεωργίας, Φυσικών Πόρων και Περιβάλλοντος, τις Ιατρικές Υπηρεσίες του Υπουργείου Υγείας, καθώς και ο Πρόεδρος του Συνδέσμου Φαρμακοποιών του Ισραήλ, δρ. Avi Jakubowicz, και αντιπροσωπεία από το πανεπιστημιακό νοσοκομείο Tel HaShomer στο Ισραήλ.

Θα δοθεί χρόνος για συζήτηση μετά το πέρας των πιο πάνω τοποθετήσεων.

Πληροφορίες στο τηλέφωνο 22841711 ή στην ηλεκτρονική διεύθυνση: [email protected].