Με ιδιαίτερη χαρά σας ενημερώνουμε ότι
η Σχολή Επιστημών Αγωγής του Πανεπιστημίου Λευκωσίας,
στα πλαίσια του Εξ Αποστάσεως Μεταπτυχιακού στις
Επιστήμες Αγωγής, διοργανώνει σεμινάριο με τίτλο:

ΣΥΓΧΡΟΝΕΣ ΜΟΡΦΕΣ ΗΓΕΣΙΑΣ

Οι ραγδαίες αλλαγές καθώς και οι αυξανόμενες απαιτήσεις της σύγχρονης κοινωνίας οδηγούν σε μεταρρυθμίσεις του εκπαιδευτικού συστήματος. Προτεραιότητα αυτών των μεταρρυθμίσεων αποτελεί η ενίσχυση της σχολικής ηγεσίας, η οποία κατέχει κεντρική θέση στην καθημερινή λειτουργία των σύγχρονων σχολικών οργανισμών και συμβάλει στη βελτίωση της εκπαιδευτικής διαδικασίας και γενικότερα της εκπαίδευσης.  Η βιβλιογραφία και έρευνα θεωρεί το ρόλο της ηγεσίας ως κρίσιμο παράγοντα για την εξέλιξη του σχολείου. Τα ερωτήματα που δημιουργούνται, επομένως, είναι: Πώς πρέπει να είναι η ηγεσία του σχολείου στη σύγχρονη εποχή; Ποιες μορφές ηγεσίας προωθούν τη βελτίωση του σχολείου; Στόχος αυτού του σεμιναρίου, είναι να δώσει απαντήσεις σε αυτά τα ερωτήματα και να παρουσιάσει σύγχρονες μορφές ηγεσίας για τη βελτίωση της σχολικής μονάδας και καλές πρακτικές που μπορεί να βοηθήσουν τα σχολεία και τους εκπαιδευτικούς να προωθήσουν την παροχή πιο επιτυχημένης εκπαίδευσης.

Το σεμινάριο θα πραγματοποιηθεί στο Ναύπλιο το Σάββατο,
21 Μαρτίου 2015 από τις 10.00 π.μ. μέχρι τις 14.00 μ.μ.
Στην αίθουσα του παλιού Βουλευτικού  (Σταïκοπούλου 12, Ναύπλιο)

Για υποβολή δήλωσης συμμετοχής πατήστε εδώ.

Για περισσότερες πληροφορίες παρακαλούμε επικοινωνήστε με την κ. Γεωργία Μάρα στα τηλέφωνα: 6979979531 / +357 22842014 ή στο ηλεκτρονικό ταχυδρομείο: [email protected]

Θα δοθούν βεβαιώσεις συμμετοχής. Η συμμετοχή στο σεμινάριο είναι δωρεάν.