Loading Events

Το Τμήμα Διοίκησης και Διοικητικής Πληροφοριακών Συστημάτων του Πανεπιστημίου Λευκωσίας διοργανώνει για πρώτη φορά Πρακτικά Εργαστήρια με Πραγματικά Σενάρια για γονείς και παιδιά, ηλικίας 12-16 ετών, για αντιμετώπιση και καταπολέμηση του ηλεκτρονικού εγκλήματος.

Τα εργαστήρια θα διεξαχθούν από φοιτητές του κλάδου Διαχείρισης Πληροφοριακών Συστημάτων (MIS) υπό την καθοδήγηση της Δρ. Δέσπως Κτωρίδου, Αναπληρώτριας Καθηγήτριας και Επικεφαλής του τμήματος Διοίκησης και Διαχείρισης Πληροφοριακών Συστημάτων, στις 2 Δεκεμβρίου 2017, στις εγκαταστάσεις του Πανεπιστημίου Λευκωσίας.

«Στόχος των εργαστηρίων είναι να ενθαρρύνουμε τους γονείς και τα παιδιά τους, ηλικίας 12-16 ετών, να καθίσουν, ίσως για πρώτη φορά, στο ίδιο θρανίο και ΜΑΖΙ να εμπλακούν σε πραγματικά σενάρια, για να μάθουν να καταπολεμούν και να προφυλάσσονται από τους κινδύνους των κοινωνικών δικτύων και κυρίως του Facebook», αναφέρει η Δρ Δέσπω Κτωρίδου. «Θέλουμε αυτή η δράση να φέρει κοντά τον γονιό και το παιδί και να συμβάλλει στο να αναπτυχθεί μια σχέση εμπιστοσύνης ανάμεσα τους, όσο αφορά τη σωστή χρήση των κοινωνικών δικτύων», καταλήγει.

Το αναλυτικό προγράμμα θα ανακοινωθεί σύντομα.

Εγγραφές και snack στον χώρο της COFFEEOLOGY 101

ΜΕΡΟΣ Α

Πρακτικά Εργαστήρια από φοιτητές των προγραμμάτων MIS και CS:
Πραγματικά Σενάρια για αντιμετώπιση και καταπολέμηση ηλεκτρονικού εγκλήματος

ΜΕΡΟΣ Β

Αμφιθέατρο UNESCO
Παρουσιάσεις και Ανοικτή Συζήτηση με εμπειρογνώμονες εκπροσώπους από το Πανεπιστήμιο Λευκωσίας,
το γραφείο Επίτροπου Προστασίας Δικαιωμάτων του Παιδιού,
το γραφείο Πάταξης Ηλεκτρονικού Εγκλήματος Αστυνομίας Κύπρου,
το ‘Ιδρυμα Εκπαίδευσης και Ενδυνάμωσης Νεολαίας και την CYTA.

Κατεβάστε το πρόγραμμα σε μορφή pdf

Συμμετοχή

Παρακαλούνται οι ενδιαφερόμενοι όπως συμπληρώσουν τη φόρμα πιο κάτω με τα στοιχεία τους.