Loading Events

Το Πανεπιστήμιο Λευκωσίας φιλοξενεί στις 24 Μαρτίου 2018 τη Μέρα Προπόνησης του Ψηφιακού Πρωταθλήματος Κύπρου.

Το Ψηφιακό Πρωτάθλημα (ΨΠ) είναι Διαγωνισμός Ψηφιακής Καινοτομίας που στοχεύει στην προώθηση της έννοιας της ψηφιακής καινοτομίας σε μαθητές, φοιτητές, άλλα φυσικά πρόσωπα / ομάδες, νεοφυείς, νεοσύστατες και μικρομεσαίες επιχειρήσεις, καθώς και στην ανάπτυξη ανταγωνιστικών καινοτόμων ψηφιακών προϊόντων και υπηρεσιών που συνάδουν με τις προτεραιότητες της Ψηφιακής Ατζέντας ενώ, παράλληλα, προάγονται και θέματα κοινωνικής επιχειρηματικότητας.

Το Ψηφιακό Πρωτάθλημα έχει τρεις κατηγορίες:

• Κ1. Μαθητική Επιχειρηματικότητα

• Κ2. Φοιτητική Επιχειρηματικότητα

• Κ3. Αναπτυξιακή Επιχειρηματικότητα

08:30 – 09:15 Εγγραφές
09:15 – 09:30 Χαιρετισμοί
09:30 – 10:15 Συζητώντας για την επιχειρηματικότητα: Εμπειρίες, μέθοδοι, εργαλεία
Δρ Γιάννης Χαραλαμπίδης, Αναπληρωτής Καθηγητής, Πανεπιστήμιο Αιγαίου
10:15 – 10:40 Ανάπτυξη Επιτυχημένης Επιχειρηματικής Δραστηριότητας: Υπερβαίνοντας τα Εμπόδια
Κος. Γιώργος Τζιάζας, Διευθύνων Σύμβουλος, Ascanio Entertainment
10:40 – 11:00 Διάλειμμα για Καφέ
11:00– 11:15 Ευκαιρίες Χρηματοδότησης Νεοσύστατων Επιχειρήσεων
Σταύρος Καμπανέλλας, Επιστημονικός Λειτουργός, Ίδρυμα Προώθησης Έρευνας
11:15 – 12:30 Ταχεία Δημιουργία Πρωτοτύπων Ηλεκτρονικών Υπηρεσιών/ Προϊόντων
Δρ Σταύρος Λουνής, Ανώτερος Ερευνητής, ELTRUN E-Business Research Center
12:30 – 13:00  Τεχνικές Παρουσίασης Επιχειρηματικής Ιδέας
Δρ Εύη Δεκούλου, Part-Time Λέκτορας, Πανεπιστήμιο Λευκωσίας & Project Coordinator, Τμήμα Ευρωπαϊκών Προγραμμάτων, Intercollege
Άγγελος Ιακωβίδης, Επικεφαλής Μάρκετινγκ, Intercollege & Ναυτική Ακαδημία Κύπρου
13:00 – 14:00 Ελαφρύ Γεύμα
14:00 – 16:00 Παροχή Καθοδήγησης στις Διαγωνιζόμενες Ομάδες
15:00 Διάλειμμα για Καφέ

Κατά την Μέρα Προπόνησης οι συμμετέχοντες θα παρακολουθήσουν εξειδικευμένα σεμινάρια από ειδικούς αλλά και εξατομικευμένη καθοδήγηση για την περαιτέρω ανάπτυξη των προτάσεων τους.