Book Launch | ΑΝΕΡΑΔΩΝ ΟΝΕΙΡΕΜΑΤΑ: A volume of essays exploring the body in culture, education, and the arts

Την Κυριακή, 10 Δεκεμβρίου 2023, πραγματοποιήθηκε από το Τμήμα Μουσικής και Χορού του Πανεπιστήμιου Λευκωσίας, η παρουσίαση του βιβλίου “ΑΝΕΡΑΔΩΝ ΟΝΕΙΡΕΜΑΤΑ”, έναν τόμο που εξερευνά το σώμα στον πολιτισμό, την εκπαίδευση και τις τέχνες.

Το βιβλίο, εκδόθηκε υπό την αιγίδα της Έδρας UNESCO του Πανεπιστημίου Λευκωσίας, «Πολιτισμική Ετερότητα και Διαπολιτισμικός Διάλογος για έναν Πολιτισμό Ειρήνης», το οποίο επιμελήθηκαν η κ. Μαρία Καμπέρη, δασκάλα χορού και χορογράφος και η Δρ Ντάρα Μιλοβάνοβιτς, αναπληρώτρια καθηγήτρια Χορού και πρόεδρος του Τμήματος Μουσικής και Χορού στο Πανεπιστήμιο Λευκωσίας.

Η εκδήλωση ξεκίνησε με χαιρετισμούς από τις επιμελήτριες του βιβλίου και από τον Επίτιμο Πρόεδρο της Έδρας UNESCO, Δρ Αιμίλιο Α. Σολωμού και ακολούθησε η παρουσίαση του βιβλίου από την Δρ Αγνή Στυλιανού, αναπληρώτρια καθηγήτρια Παιδαγωγικής Ψυχολογίας στο Τμήμα Παιδαγωγικών Σπουδών του Πανεπιστημίου Λευκωσίας. Κατά τη διάρκεια της παρουσίασης, αναδείχθηκαν τα κύρια θέματα του βιβλίου και η έμπνευση πίσω από αυτό.

Οι παρευρισκόμενοι είχαν την ευκαιρία να απολαύσουν μια βραδιά αφιερωμένη στον πολιτισμό και τον λόγο, με πλούσιο διάλογο για τα θέματα που εξετάζονται στο βιβλίο, ενισχύοντας έτσι την πνευματική ανταλλαγή και την ευκαιρία να  εξερευνήσουν περαιτέρω τις ιδέες και τα μηνύματα που περιέχονται στο βιβλίο.

Η συνδυασμένη παρουσίαση και συζήτηση, συνέβαλαν στη διαισθητική κατανόηση του έργου, ενώ η τοποθεσία στο κτίριο αρχιτεκτονικής του Πανεπιστημίου Λευκωσίας, πρόσθεσε έναν επιπλέον πολιτιστικό χαρακτήρα στο γεγονός.