Τμήμα Μουσικής και Χορού2023-10-23T14:10:20+03:00

Τμήμα Μουσικής και Χορού

Σχολή Επιστημών Αγωγής

Τμήμα Μουσικής και Χορού

Από τη μέρα της ίδρυσής του μέχρι σήμερα, το Τμήμα Μουσικής και Χορού του Πανεπιστημίου Λευκωσίας έχει εξελιχθεί σ’ έναν πολύ σημαντικό θεσμό στον χώρο των παραστατικών τεχνών στην Κύπρο. Το διδακτικό προσωπικό του Τμήματος αποτελείται από οκτώ μέλη πλήρους απασχόλησης και περισσότερους από 30 επισκέπτες εκπαιδευτές, οι οποίοι συγκαταλέγονται μεταξύ των καλύτερων μουσικών, χορευτών και ερευνητών του αντικειμένου στην Κύπρο. Γνωρίζουμε πολύ καλά ότι, όσοι και όσες επιλέγετε να σπουδάσετε Μουσική και Χορό στο Πανεπιστήμιο μας, ουσιαστικά προετοιμάζεστε να ενταχθείτε σ’ ένα ταχέως μεταβαλλόμενο και απρόβλεπτο επαγγελματικό πεδίο, το οποίο απαιτεί όλο και υψηλότερα επίπεδα θεωρητικής και πρακτικής κατάρτισης, καλλιτεχνικής και επαγγελματικής ευελιξίας και, κυρίως, επιχειρηματικό πνεύμα. Για τον λόγο αυτό, έχουμε σχεδιάσει τα προγράμματά μας με τέτοιο τρόπο ώστε να φέρνουμε σε επαφή την αναδυόμενη γενιά καλλιτεχνών, εκπαιδευτικών και ερευνητών με μία πλούσια και πλουραλιστική εκπαιδευτική εμπειρία, η οποία απορρέει από τη δυναμική αλληλεπίδραση ερμηνευτικής ικανότητας και ακαδημαϊκής επάρκειας. Στα πλαίσια αυτά, θα σας δοθεί η ευκαιρία να συμμετάσχετε σε μουσικές ή χορευτικές παραστάσεις με την αμέριστη στήριξη των διδασκόντων στο πρόγραμμα. Αξίζει να σημειωθεί ότι μόνο τα τελευταία 3 χρόνια δόθηκαν περισσότερες από 70 παραστάσεις με τη συμμετοχή του Τμήματος.

Γιατί να σπουδάσετε Μουσική και Χορό στο UNIC

• Παγκοσμίου φήμης διδάσκοντες πλήρους απασχόλησης και επισκέπτες εκπαιδευτές, οι οποίοι συγκαταλέγονται
    μεταξύ των κορυφαίων μουσικών, χορευτών και ερευνητών στην Κύπρο

• Καινοτόμα προγράμματα, ισορροπημένα σε επίπεδο πρακτικής, θεωρίας και έρευνας

• Το πρώτο στην Κύπρο πτυχίο στον Χορό

• Το πρώτο στην Κύπρο πτυχίο στη Μουσική με κατευθύνσεις στη μουσική εκτέλεση Κλασικής ή Τζαζ Μουσικής, την Παιδαγωγική της Μουσικής και τη Δημιουργική Μουσική Τεχνολογία

• Το πρώτο στην Κύπρο μεταπτυχιακό στη Μουσική με ειδίκευση στη Μουσική Εκτέλεση και την Παιδαγωγική

• Συνεργασίες με διεθνείς καλλιτεχνικούς και εκπαιδευτικούς οργανισμούς

• Ευκαιρίες για συμμετοχή σε συναυλίες και παραστάσεις χορού

Τα νέα του Τμήματος

Οι εκδηλώσεις του Τμήματος

The University of Nicosia Music programme (BMus) is excited to announce on-site auditions for the academic year 2024-2025.

The Jazz Summer Workshop 2024

8 Ιουλίου @ 12:00 - 12 Ιουλίου @ 17:00 EEST

The Jazz Summer Workshop 2024  Το Πανεπιστήμιο Λευκωσίας και το Future Academy of Arts διοργανώνουν το THE JAZZ SUMMER WORKSOP 2024, μεταξύ 8 με 12 Ιουλίου 2024.   Έλα και μάθε να αυτοσχεδιάζεις και να τζαμάρεις με άλλους! Ανακάλυψε την swing μουσική! Μαθήματα Φωνητικής, Πνευστών, Πιάνου, Κιθάρας, Μπάσου, Ντραμς, Αυτοσχεδιασμού, Μουσικά σύνολα. Με συναυλίες και [...]