Παιδικό Βιβλίο και Διαθεματικές Aναγνώσεις

Από την απόλαυση της ανάγνωσης στην δημιουργική ενασχόληση.

Δρ. Τασούλα Τσιλιμένη
Καθηγήτρια Παιδικής Λογοτεχνίας στο Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας

Ο χώρος του σχολείου θεωρείται προνομιακός για την ανάπτυξη δράσεων που σχετίζονται με το βιβλίο και συμβάλλουν αποτελεσματικά στη θεμελίωση και καλλιέργεια της φιλαναγνωσίας. Με αφορμή το βιβλίο «Το Μήνυμα της Αγάπης» (Διάπλους) θα δούμε τον διαθεματικό χαρακτήρα της λογοτεχνίας. Πώς ένα κείμενο μέσα από την λογοτεχνικότητα, την πλοκή και το θέμα του μπορεί να οδηγήσει τους αναγνώστες σε συζητήσεις, αναζητήσεις και συνδέσεις με άλλα πεδία, όπως η μυθολογία, η γεωγραφία, η τέχνη της ζωγραφικής, κ.α.

Μέσα από προτάσεις δραστηριοτήτων, θα αναδειχθούν τρόποι διαχείρισης των αξιών, καθώς και η αξιοποίηση της πολυθεματικότητας και των περικειμενικών στοιχείων ενός βιβλίου.

Δηλώστε Ενδιαφέρον για Πρόγραμμα Σπουδών

Συμπληρώστε την πιο κάτω φόρμα για να δηλώσετε ενδιαφέρον για συγκεκριμένο πρόγραμμα σπουδών, και για να πάρετε περισσότερες πληροφορίες πριν την εκδήλωση. Με αυτό τον τρόπο θα απαντηθούν πολλές από τις ερωτήσεις σας πριν να σας γνωρίσουμε και από κοντά.