Loading Events

Την Τετάρτη 13 Μαρτίου 2019, ώρα 7.30 μ.μ., θα πραγματοποιηθεί εκδήλωση στην Αίθουσα Eκδηλώσεων του Δημοτικού Μεγάρου Λεμεσού για την παρουσίαση των βιβλίων: Λεωνίδα Γαλάζη Κείμενα, τρόποι, σημασίες. Θέματα λογοτεχνίας, Αθήνα, Ίαμβος 2018 και Δημιουργική διδασκαλία της λογοτεχνίας: Εισηγήσεις και πρακτικές εφαρμογές (επιμ. Μαρίνα Ροδοσθένους – Μπαλάφα), Αθήνα, Γρηγόρης, 2017.

Η εκδήλωση τελεί υπό την αιγίδα της Εταιρείας Λογοτεχνών Λεμεσού «Βασίλης Μιχαηλίδης» και της Έδρας UNESCO του Πανεπιστημίου Λευκωσίας. Συντονίζει η Νένα Φιλούση.

Χαιρετισμούς θα απευθύνουν ο δρ Κρίστης Χαράκης, Πρόεδρος της Εταιρείας Λογοτεχνών Λεμεσού «Βασίλης Μιχαηλίδης», και ο κ. Χρίστος Χατζηαθανασίου, Διευθυντής Δημοτικής Εκπαίδευσης του Υπουργείου Παιδείας και Πολιτισμού.

Για το βιβλίο Κείμενα, τρόποι, σημασίες. Θέματα λογοτεχνίας θα μιλήσουν η Μαρίνα Ροδοσθένους – Μπαλάφα, Επίκουρη Καθηγήτρια Νεοελληνικής Φιλολογίας στο Πανεπιστήμιο Λευκωσίας, και ο Κυριάκος Ιωάννου, Διδάκτωρ Νεοελληνικής Φιλολογίας του Αριστοτέλειου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης. Για το βιβλίο Δημιουργική διδασκαλία της λογοτεχνίας: Εισηγήσεις και πρακτικές εφαρμογές θα μιλήσει η Άντα Κατσίκη-Γκίβαλου, Ομότιμη Καθηγήτρια Νεοελληνικής Φιλολογίας, Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών. Η εκδήλωση θα ολοκληρωθεί με αντιφώνηση από τους συγγραφείς. Θα ακολουθήσει δεξίωση.

Share This Story, Choose Your Platform!