Πρόσκληση ερευνητή/συγγραφέα σε μαθήματα του Τμήματος

Στις 14 Δεκεμβρίου του 2017 οι φοιτήτριες του μαθήματος Edus 220 Νεοελληνική Λογοτεχνία, είχαν προσκεκλημένο στο μάθημά τους τον συγγραφέα και ερευνητή Λεύκιο Ζαφειρίου, του οποίου μέρος του έργου του διδάχθηκαν στο μάθημα.

Οι φοιτήτριες είχαν την ευκαιρία να θέσουν διάφορα ερωτήματα που τις απασχολούσαν  αναφορικά με τη ποιητική διεργασία, το ποιητικό έργο του συγγραφέα αλλά και να ενημερωθούν σχετικά με την πιο πρόσφατη αρχειακή έρευνα και βιβλιογραφία πάνω στο έργο του Ανδρέα Κάλβου, ποιητή του 19ου αιώνα που μελέτησαν στο μάθημα και έκαναν εργασία πάνω στις ωδές του.

Ο Λεύκιος Ζαφειρίου γεννήθηκε το Νοέμβριο του 1948 στη Λάρνακα. Σπούδασε φιλολογία στο Πανεπιστήμιο Αθηνών. Τα τελευταία χρόνια διδάσκει στο Εσπερινό Γυμνάσιο Λευκωσίας. Εξέδωσε τις ποιητικές συλλογές “Ποιήματα” (1975, 1977), “Σχεδόν μηδίζοντες” (1977), “Απομαγνητοφώνηση” (1978), “Ο μιγάδας άγγελος” (1980), το πεζογράφημα “Οι συμμορίτες” (1983) και τη μελέτη “Η νεότερη Κυπριακή Λογοτεχνία: γραμματολογικό σχεδίασμα” (1991). Επιμελήθηκε την “Ανθολογία σύγχρονης κυπριακής ποίησης” (Αθήνα 1985). Ποιήματα, κείμενα και μελέτες για τη λογοτεχνία δημοσίευσε σε πολλά περιοδικά, συλλογικές εκδόσεις, πρακτικά συνεδρίων. Μετείχε στην έκδοση του λογοτεχνικού περιοδικού “Σημείο” (Λευκωσία 1992-1999), καθώς και στην έκδοση των λογοτεχνικών περιοδικών “Ακτή” και “Ύλαντρον”.

Published On: December 20th, 2017|Categories: OISTOS|
Επιμορφώσεις εκπαιδευτικών από μέλη του Τμήματος Παιδαγωγικών Σπουδών και άλλες δραστηριότητες των μελών
ΟΙΣΤΟΣ | Φιλοσοφία Λογότυπου και Ονομασίας

Εγγραφή στο Ενημερωτικό Δελτίο «Οιστός»

ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

Ομιλία Καθηγήτριας Άρτεμις Σπύρου, Michigan State University, στην τελετή αποφοίτησης της Σχολής Επιστημών Αγωγής 2023

H Καθηγήτρια Πυρηνικής Φυσικής στο Michigan State University, Άρτεμη Σπύρου μίλησε στους/στις αποφοίτους μας για το πάθος, τη δημιουργικότητα, την ευφυΐα, την ανθεκτικότητα στις δυσκολίες και την εύρεση λύσεων∙ κοινά στοιχεία που χαρακτηρίζουν έναν αποτελεσματικό ερευνητή και έναν μελλοντικό εκπαιδευτικό.

Αριστεύσαντες απόφοιτοι του Τμήματος Παιδαγωγικών Σπουδών για το ακαδημαϊκό έτος 2022-2023

Οι απόφοιτοι μοιράζονται τις εμπειρίες και τα εφόδια που απέκτησαν κατά τη διάρκεια των σπουδών τους, εκφράζοντας την ευγνωμοσύνη και την περηφάνια τους για το Πανεπιστήμιο Λευκωσίας.

Βραβείο κοινωνικής προσφοράς

Το Τμήμα Παιδαγωγικών Σπουδών και η Σύγκλητος του Πανεπιστημίου Λευκωσίας έχουν κρίνει τη Βασιλεία Γεωργίου, απόφοιτο του Προγράμματος Δημοτικής Εκπαίδευσης και την Αναστασία Γεώργα, απόφοιτο του μεταπτυχιακού προγράμματος της Ειδικής Αγωγής και Εκπαίδευσης, άξιες να λάβουν το βραβείο κοινωνικής προσφοράς για το ήθος που επέδειξαν κατά τη διάρκεια των σπουδών, τον παιδιόθεν ζήλο τους για ανιδιοτελή πνευματική, ψυχολογική και έμπρακτη προσφορά στον συνάνθρωπό τους.