Ολοκληρώθηκε με επιτυχία σεμινάριο στο Παν. Λευκωσίας για τις πολιτικές εξελίξεις στην Ελλάδα

Την Τετάρτη 10 Απριλίου 2024 πραγματοποιηθήκε σεμινάριο του Τμήματος Πολιτικής και Διακυβέρνησης του Πανεπιστημίου Λευκωσίας, σε συνεργασία με τη σχολή Νομικής, με τίτλο «Οι πολιτικές εξελίξεις στην Ελλάδα: Από τις τελευταίες εκλογές μέχρι σήμερα».

Ομιλητής ήταν ο Δρ Κώστας Ελευθερίου, Επίκουρος Καθηγητής Πολιτικής και Ιστορικής Κοινωνιολογίας, στο Τμήμα Πολιτικής Επιστήμης του Δημοκριτείου Πανεπιστήμιου Θράκης. Ο Δρ Ελευθερίου ανέλυσε τα αποτελέσματα των βουλευτικών εκλογών του 2023 στην Ελλάδα, καθώς και τις τάσεις που αναπτύσσονται στον κομματικό ανταγωνισμό στη μετεκλογική περίοδο.

Την ομιλία σχολίασε ο Δρ Κώστας Στρατηλάτης, Αναπληρωτής Καθηγητής Δημοσίου Δικαίου στο Πανεπιστήμιο Λευκωσίας. Η ομιλία του Δρ Ελευθερίου πραγματοποιήθηκε στα πλαίσια της μετακίνησης του ως επισκέπτη καθηγητή στο Πανεπιστήμιο Λευκωσίας μέσω του προγράμματος Erasmus+.