Ξεκλειδώνοντας τον Κόσμο της Ανάγνωσης | Δεξιότητα 1: Φωνολογική Επίγνωση

Δρ. Αργυρώ Φελλά,
Λέκτορας Ειδικής Εκπαίδευσης
Τμήμα Παιδαγωγικών Σπουδών, Σχολή Επιστημών Αγωγής

Η ανάγνωση είναι μία σύνθετη έννοια με σημαντικές επιδράσεις στη σχολική πορεία και στη μετέπειτα προσωπική ανάπτυξη του ατόμου. Είναι πολυδιάστατη διότι αποτελείται από ένα εύρος γνωστικών δεξιοτήτων, τις οποίες το άτομο καλείται να κατακτήσει με επάρκεια ώστε να απολαμβάνει τη διαδικασία της μάθησης.

Στόχος του παρόντος σεμιναρίου είναι να παρουσιάσουμε την πρώτη και θεμελιώδη αναγνωστική δεξιότητα, τη φωνολογική επίγνωση.

Θα επικεντρωθούμε στο πώς αυτή η δεξιότητα συνδέεται με την ανάγνωση και θα παρουσιάσουμε συγκεκριμένες προτάσεις καλλιέργειας και ανάπτυξης της αναγνωστικής δεξιότητας σε παιδιά νηπιαγωγείου μέχρι δευτέρας τάξης δημοτικού. Αυτές οι προτάσεις μπορούν να εφαρμοστούν από εκπαιδευτικούς και γονείς.

Για περισσότερες πληροφορίες αναφορικά με το τμήμα Παιδαγωγικών Σπουδών πατήστε εδώ.

Δηλώστε Ενδιαφέρον για Πρόγραμμα Σπουδών

Συμπληρώστε την πιο κάτω φόρμα για να δηλώσετε ενδιαφέρον για συγκεκριμένο πρόγραμμα σπουδών, και για να πάρετε περισσότερες πληροφορίες πριν την εκδήλωση. Με αυτό τον τρόπο θα απαντηθούν πολλές από τις ερωτήσεις σας πριν να σας γνωρίσουμε και από κοντά.